At Eti Alerjisi

Et alerjileri bir kısım insanı etkileyen ve şiddetli olabilen alerjilerdendir. Çeşitli etlere karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Sığır eti, tavşan eti, tavuk eti, hindi eti gibi çeşitler bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. At eti de alerjik reaksiyona neden olabilen etlerden biridir. Her ülkede tüketilmese de at etinin kullanım alanı kısıtlı değildir. At eti bazı et ürünlerinde gizli bir bileşen olarak kullanılabilir. At eti alerjisinde, bağışıklık sistemi bu ette bulunan bazı proteinleri tehlikeli olarak görür ve bu tehlikeye karşı bir mücadeleye girişir. Bu mücadele için histamin gibi kimyasallar salgılayan bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyonun oluşmasına neden olur. 

At Etinin Özellikleri

At etinin paleolitik çağda insan popülasyonu için önemli bir besin kaynağı olduğu düşünülmektedir. Atlar başlangıçta vahşi doğada avlandı ve daha sonra evcilleştirilip etleri, sütleri ve yük hayvanları olarak yetiştirildi. Günümüzde at eti Avrupa ve Asya’da pek çok ülkede yaygın olarak tüketilmektedir. En çok at eti tüketen ülkeler Çin, Meksika, Kazakistan, Rusya ve İtalya’dır. At eti, dana eti ve geyik eti arasında hafif tatlı bir tada sahip bir melez olarak tanımlanır. Sığır etinde olduğu gibi, at eti de ızgara, kavurma, mangal, pilav ve haşlama gibi çeşitli şekillerde hazırlanır. Daha genç atlardan elde edilen etin rengi daha açık olma eğilimindeyken, yaşlı atlar çoğu memelide olduğu gibi daha zengin renk ve lezzet üretir. At eti, pek et ürününde bileşen olarak kullanılmaktadır ve bu anlamda potansiyel bir gizli alerjen olarak düşünülebilir.

At Eti Alerjisi Belirtileri

At eti alerjisi belirtileri, et alerjisi belirtileri ile tipik olarak aynıdır. Belirtiler genel olarak, at etine maruz kaldıktan çok kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtilerin etkisi kişiden kişiye değişiklik gösterir ve şu durumları içerir:

-Kusma,

-Karın krampları,

-Hazımsızlık,

-İshal,

-Hırıltı,

-Nefes darlığı, nefes almada zorluk,

-Tekrarlayan öksürük,

-Boğazda gerginlik, ses kısıklığı,

-Zayıf nabız,

-Deride soluk veya mavi renk,

-Kurdeşen,

-Şişlik (dili ve dudakları etkileyebilir),

-Baş dönmesi,

-Bilinç bulanıklığı,

-Anafilaksi (ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyon).

At Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

At eti sık tüketilen etlerden biri değildir ancak bazı et ürünlerinde gizli bir bileşen olarak kullanılabilir. Bu sebeple hem teşhis zorlaşabilir hem de teşhiste at eti olasılığı atlanabilir. Alerji uzmanınız her ihtimali değerlendirmek için kapsamlı bir test olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjen ve bileşeni inceleyen etkili ve kapsamlı bir testtir. Alerjinizin kaynağına inen bu test alerjinizi tespit etmenin yanı sıra olası diğer alerjileriniz için de bilgi verir. Alerjinin şiddetini de ölçen bu test, oluşabilecek şiddetli reaksiyonlar için acil tedavi olmanızı sağlar.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?