Kaju Alerjisi

Kaju fıstığı, zehirli sarmaşık, zehirli meşe, zehirli sumak ve cila sumak gibi bir dizi kontakt dermatite neden olan bitkilerle yakından ilişkilidir. Brezilya menşeli, güney Hindistan, Mozambik, Tanzanya ve Kenya dahil olmak üzere büyük kaju fıstığı yetiştiricileri ile dünya çapında yetiştirilmektedir. Kaju fıstığı kabuğu yağı, içerdiği yüksek fenol konsantrasyonu nedeniyle çok kısa sürede bir rahatsızlık reaksiyonuna neden olur. Bu nedenle, kaju fıstığı hem kaju fıstığı kabuğu yağına karşı alerji hem de kabuğun kendisine alerji oluşturur. Kaju fıstığı yenilebilir ve popüler atıştırmalıklardır. Ayrıca; tereyağı, unlu mamuller ve şekerleme ürünleri ve pesto gibi birçok işlenmiş gıdada bileşen olarak kullanılırlar. Duyarlı kişilerde kaju, alerjik reaksiyona neden olabilir. kaju fıstığında bulunan bir dizi alerjen karakterize edilmiştir. Bu alerjenler; vicilin benzeri bir globulin, majör bir alerjen, baklagil benzeri bir protein, aynı zamanda önemli bir alerjen olan bir albümin ve klinik ilgisi değerlendirilmemiş bir profilindir.

Kaju Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Antep fıstığı ve kaju fıstığı arasında önemli çapraz reaktivite bildirilmiştir. Cevizde de bulunan kaju fıstığındaki önemli bir alerjenin bir sonucu olarak kaju fıstığı ile ceviz arasında çapraz reaksiyon mümkündür. Kaju ve yer fıstığı veya Brezilya fıstığı arasında çok az çapraz reaksiyon olduğu bildirilmiştir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, kaju alerjisi ve muhtemelen antep fıstığı alerjisinin pektin alerjisi ile ilişkili olabileceğini ve açıklanamayan alerjik reaksiyonları olan kaju veya fıstık alerjisi olan hastalarda pektin alerjisi olasılığının dikkate alınması gerektiğini bildirdi.

Kaju Alerjisinin Belirtileri

Kaju alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde şiddetli ve hayatı tehdit eden belirtiler meydana gelebilir. Kaju alerjisinin belirtileri de diğer kuruyemiş alerjileri belirtileri ile aynıdır. Kaju alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Mide bulantısı, kusma,

-Çeşitli bölgeleri etkileyen genel bir kaşıntı,

-İshal,

-Karın ağrısı,

-Burun akıntısı,

-Nefes darlığı,

-Ağız ve boğazda kaşıntı,

-Yutma güçlüğü,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli bir tepkidir. Anafilaksi durumunda, kan basıncında ani düşüş, baygınlık, hızlı veya zayıf nabız gibi belirtiler meydana gelir. 

Kaju Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kaju alerjisine neden olan bir dizi alerjen madde tespit edilmiştir. Ancak bazen kaju alerjisi daha karmaşık olabilir. Bu sebeple kaju alerjisinin teşhisi için kapsamlı bir alerji testi moleküler alerji testi kullanılabilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamı oldukça geniş son teknoloji bir alerji testidir. Kaju alerjisinde bazı besinlere karşı çapraz reaksiyon gelişebilir. Moleküler alerji testi çapraz reaksiyonu da inceleyerek kaçınmanız gereken maddeleri belirleyecektir. Alerjinizin moleküler yayılmasını da inceleyen bu test alerjinizin şiddetini ve anafilaksi riskini de saptayabilir. Kaju alerjiniz anafilaksi eğilimli ise eğer alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile alakalı alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?