Arpa Alerjisi

Arpa, çeşitli şekillerde tüketilen ve çok uzun yıllara dayanan ve en önemli tahıllar arasında yer alan bir tahıldır. Arpa yıllık olarak hasat edilen ve toplam tonaj bakımından dünya mahsulleri arasında buğday, pirinç ve mısırdan sonra dördüncü sırada yer almaktadır. Tarih öncesi çağlardan beri insanlar tarafından kullanılmaktadır. Diğer tahıl mahsulleri gibi arpa da başaklar şeklinde tahıl veren bir çimdir. Arpa, bazı mineraller ce B vitamini bakımından zengin bir besindir. Ancak bazı kişilerde arpa tüketimi alerjik reaksiyona neden olmaktadır. Arpada bulunan bir dizi alerjen vardır. Bunların arasında, alfa-amilaz, tripsin inhibitörü, beta-amilaz, hordein ve lipid transfer proteini bulunmaktadır. Bu proteinlerden herhangi biri arpa alerjisine neden olabilir. Bağışıklık sisteminin çoğu zaman zararsız olan proteinleri zararlı ve tehlikeli olarak görmesi alerjik reaksiyonun başlamasının nedenidir. Arpa alerjisinde de bağışıklık sistemi arpada bulunan proteinlerin zararlı olduğunu düşünür ve vücudu korumak için antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Alerjisi olan kişi arpaya maruz kaldığında histamin salgılanır ve alerjik reaksiyon meydana gelir. 

Arpa Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Alerjiye neden olan bazı alerjenlerin protein yapısı benzerlik gösterir. Bağışıklık sistemi yapısal benzerlik gösteren proteinleri de aynı olarak algılar ve alerjen madde ile benzer proteine sahip olan farklı bir maddeye de tepki verebilir. Bu durum arpa alerjisinde de olabilir ya da arpa alerjisi çapraz reaksiyonun bir sonucu olabilir. 

Arpa Alerjisinin Belirtileri

Arpa alerjisi diğer besin alerjisi belirtileri ile benzerlik gösterir. Arpa alerjisinin belirtileri gastrointestinal rahatsızlıklar, atopik dermatit, ürtiker, anjioödem, anafilaksi, hırıltılı solunum gibi durumları içerebilir. Öksürük, nefes darlığı, ateş, burun tıkanıklığı ve tahıl tozuna maruz kalındığında ciltte kaşıntı, kızarıklık gibi bulgular da oluşabilir. Arpaya maruz kalmanın akabinde anafilaksi meydana gelebilir. Anafilaksi çok ciddi bir reaksiyondur. Alerjik şok olarak da bilinen anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektirir. 

Arpa Alerjisinin Tanısında Moleküler Alerji Testi

Arpa alerjisi, çok yaygın görülen bir alerji değildir ancak şiddetli belirtileri olabilir. bu sebeple arpa alerjisinin tanısının ortaya konulması gerekmektedir. Arpa alerjisinin teşhisinde ayrıntılı tanı için moleküler alerji testi kullanılabilir. Alerji uzmanınız çapraz reaksiyon durumunu ekarte etmek ve alerjinize sebep olan bileşenleri tam olarak saptayabilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler testinde kan örneğiniz detaylı bir şekilde incelenir ve alerjen madde belirlenir. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi, alerjinizin şiddetini ve anafilaksi riskini de ortaya koyabilen etkili bir testtir. Alerjinize sebep olan maddeye ve alerjinizin şiddetine göre alerji uzmanınız, alerjiden kaynaklanan risklerinizi minimuma indirecek tedavi uygulayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?