Anason Alerjisi

Anason bir bitkidir. Anason, kek, şekerleme, peynir, kurabiye, ekmek, turşu, güveç, balık ve kabuklu deniz ürünleri gibi çok çeşitli yiyeceklere baharat olarak eklenir. Anason bu yiyeceklere bazen bütün olarak bazen de ezilmiş bir şekilde eklenir. Anason yiyeceklere tatlandırıcı görevini görmesi için eklenir.  Anason yaygın olarak hazımsızlık, mide ağrısı ve kalın bağırsak bozukluğu için kullanılır. Yiyeceklerin yanı sıra anason, krem, parfüm, poşetlere koku vermek için gibi çeşitli alanlarda da kullanılır. Anasonda östrojen benzeri etkilere sahip olabilecek kimyasallar vardır. Anasondaki kimyasallar ayrıca böcek ilacı görevini de görebilir. Anasonun kullanım alanı geniştir ve bazı kişilerde anasona karşı aşırı bir duyarlılık vardır. Anason alerjisi reaksiyon meydana gelmektedir. Bağışıklık sisteminin anasonda bulunan bazı maddeleri zararlı ve tehlikeli olarak görmesi bu maddeler ile savaşmasına yol açar ve bu durumdan dolayı alerjik reaksiyon meydana gelir. 

Anasonun Özellikleri

Bazı kaynaklara göre anason milattan önceki yıllardan beri çeşitli nedenlerle kullanılan bir bitkidir. Anason yıllık bir bitkidir ve yaşam döngüsü bir yıl sürer. İnsanlar tarafından yüzlerce yıldır başta içecekler olmak üzere tatlı ve hamur işlerinde de tatlandırıcı olarak kullanılmaktadır. Anason ve yağı, şişkinliği gidermek için ve öksürük kesici, yatıştırıcı ve balgam sökücü olarak da kullanılır. Tüm baharatlarda olduğu gibi, anasonun bileşimi de kökeni ve yetiştirme yöntemine ve yetiştirilen ortama göre farklılık gösterir. Anasona benzeyen bitkiler; kuşkonmaz, kişniş, kimyon, kereviz, dereotu ve rezene içerir. 

Anason Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Anason alerjisinde, Apiaceae familyasının farklı türleri arasında çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Bağışıklık sisteminin farklı türlerdeki benzer proteinleri aynı olarak algılaması çapraz reaksiyona neden olur. Kereviz ile havuç, maydanoz, rezene ve kimyon arasında çapraz reaksiyon görülmüştür. Ayrıca, anason ve kimyon, kişniş, rezene ve dereotu arasında da çapraz reaksiyon görülmüştür. 

Anason Alerjisinin Belirtileri

Anason baharat grubunda yer almaktadır ve anason alerjisinin belirtileri de baharat alerjisi belirtileri ile aynı olabilir. Anason alerjisi bazı kişilerde hafif belirtilere neden olabilir. Kaşıntı, şişme, dudaklarda, dilde ve damakta yanma, ağızda ve ağız çevresinde lokal ve şiddetli kaşıntı gibi belirtileri hafif belirtiler olarak kabul edilmektedir. Ancak anason alerjisinin ciddi ve şiddetli belirtileri de olabilir. Boğazda şişme, kızarma, solunum problemleri, mide bulantısı, kusma, ishal, astım belirtileri ve anafilaksi gibi şiddetli belirtiler de meydana gelebilir. Anafilaksi ciddi bir reaksiyondur ve hayati tehlike oluşturur. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektirir ve müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Anason Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Anason alerjisi, çok yaygın görülen bir alerji değildir. Bu sebeple klasik alerji testleri ile anason alerjisinin teşhisi zor olabilir. Anasonda alerjiye neden olan maddenin tam olarak saptanması alerjiyi tedavi etmede ve yönetmede oldukça önemlidir. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, bileşene dayalı bir alerji testidir ve alerjinize tam olarak neyin sebep olduğunu ortaya koyabilen bir testtir. Anason alerjisinde çapraz reaksiyon durumu da sıklıkla oluşur. Moleküler alerji testi ile çapraz reaksiyon durumu da tam olarak netlik kazanır. Anafilaksi yani alerjik şok geliştirme olasılığı da moleküler alerji testi ile belirlenebilir. Alerjinizin şiddeti belirlendikten sonra tedaviniz daha net bir şekilde belirlenecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?