Yulaf Alerjisi

Yulaf alerjisi, bağışıklık sistemi tepkisini tetikler. Bu durum, yulafta bulunan ve avenin adı verilen bir proteini bağışıklık sisteminin zararlı bir istilacı olarak görmesi ile başlayabilir. Bağışıklık sistemi bu madde ile savaşmak için antikorlar oluşturur. Yulaf yedikten sonra alerjisi olan kişilerde bazı alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Ancak yulaf yedikten sonra belirti yaşayan herkesin alerjisi olduğu gibi bir sonuca varılmaz. Yulaf yedikten sonra bazı belirtiler yaşayan kişilerde gluten duyarlılığı ya da çölyak hastalığı da olabilir. Gluten buğdayda bulunan bir proteindir. Yulaf temelde gluten içermez ancak buğday, çavdar ve gluten içeren diğer maddelerin işlendiği tesislerde yetiştirilir ve işlenir. Bu ürünler arasında çapraz kontaminasyon, eser miktarda glutenin yulaf ürünlerine bulaşmasına neden olur. Glutenden kaçınmanız gereken bir durum varsa eğer tükettiğiniz yulafın gluten içermediğinden emin olmanız gerekir. Yulaf proteinleri hem solunum hem de cilt alerjeni olarak işlev görür. 

Yulaf Özellikleri

Yulaf sağlığa faydaları ile bilinen ve yaygın olarak tüketilen bir tahıldır. Önemli vitamin, mineral, lif ve antioksidan kaynağıdır. Manganez, fosfor, bakır, demir, çinko, folat, magnezyum açısından zengin olan yulaf, besleyici bir besindir. Tam yulaf içeriği antioksidanlar ve polifenoller adı verilen bitki bileşenleri bakımından zengindir. Avenantramidler adı verilen benzersiz antioksidan grubu neredeyse sadece yulafta bulunur. Yulafın biline yaygın faydaları ise şunlardır; kolesterol seviyelerini düşürebilir, kan şekerinin kontrolünü sağlar, besleyici ve doyurucu olduğu için kilo vermede destek olur, kabızlığın giderilmesine yardımcı olur. 

Yulaf Alerjisi Belirtileri

Yulaf alerjisi her yaştan kişide görülebilir. Yulaf alerjisinin belirtileri hafif ve şiddetli arasında kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Yulaf alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Lekeli, tahriş olmuş, kaşıntılı cilt,

-Ağız çevresinde kızarıklık,

-Gözlerde kaşıntı,

-Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı,

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-İshal,

-Karın ağrısı,

-Nefes almada zorluk,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme sebep olabilir. 

Yulaf Alerjisinde Moleküler Alerji Testi

Yulaf alerjisi belirtileri, alerji dışında başka hastalıklara da işaret ediyor olabilir. Bu sebeple ayırıcı ve kesin tanının konulması gereklidir. Alerjiye neden olan maddenin tam olarak belirlenmesi yulaf alerjisi teşhisinin daha net olmasını sağlayacaktır. Alerji uzmanınız yulaf alerjinizin olup olmadığını belirlemek için moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve bir laboratuvarda incelenir. Moleküler alerji testi çok sayıda alerjene bakan ve alerjinin nedenini saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi, alerjinize tam olarak hangi maddenin sebep olduğunu belirtiler ve çapraz reaksiyon durumunu da net bir şekilde ortaya koyabilir. Moleküler alerji testi alerjinizin şiddeti ile ilgili de bilgileri sunar. Şiddetli bir alerjiniz varsa alerji uzmanınız size acil durumlarda kullanabilmeniz için bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?