Muz Alerjisi

Muz alerjisine sahip olmak lateks alerjisine bağlı olabilir. Kauçuk ağacında bulunan ve lateks üreten proteinler, alerjinin ana nedenidir. Bu proteinler, muz gibi bazı meyvelerde bulunan proteinlere benzer. Muz alerjisi, protein kitinazın varlığından dolayı mümkündür. İnsan vücudunun kitinazı parçalayamaması, bağışıklık sistemini tetikler ve bu da immünoglobulin E, alerjenlere karşı antikorlar üretir. Bu antikorlar ayrıca istenmeyen semptomlar üretmek için gözler, burun, gastrointestinal sistem, akciğerler ve cilt gibi vücudun farklı bölgelerine etki eden histamin üretir. Böyle bir reaksiyon, bağışıklık sistemi tarafından üretilen bir tür aşırı duyarlılık olan tip 1 alerjidir. Polen, muza aşırı duyarlılığa neden olabilecek başka bir olası tetikleyicidir. Huş ağacı polenine alerjiniz varsa, muza alerjik olma şansı daha yüksektir. Bazı durumlarda, bir kişi taze meyveyle temas ettiğinde muz alerjisi ortaya çıkar. Muzu pişirmek bazı kişilerde alerji riskini azaltabilir. Muz alerjisi, bebeklerde, çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir. Bebeklerde bağışıklık sistemi ve bağırsak savunma sistemi gelişmemiştir. Bebeklerde muz hassaslaşması, bebeklerde muz alerjenlerine erken maruziyete bağlı olabilir. Bu alerjenler anne sütü yoluyla anneden bebeğe geçebilir. 

Muz Alerjisinin Belirtileri

Muz alerjisinin belirtileri, muzu tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler, ağız, deri ve gastrointestinal sistemi etkileyebilir. Muz alerjisi, tedavi edilmezse yaşamı tehdit edici etkileri olabilir. Muz alerjisinin belirtileri şu şekilde sınıflandırılabilir:

Kaşıntı: Kaşıntı, ağız, cilt, göz ve boğaz gibi vücudun farklı bölgelerine yayılabilir. Şiddetli vakalarda, etkilenen kişilerde ağrı ve rahatsızlığa neden olan kızarıklık ve şişmeye yol açabilir.

Gastrointestinal Belirtiler: Muz alerjisi, aşağıdakileri içeren çok çeşitli gastrointestinal belirtilere neden olur:

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-İshal veya gevşek dışkı,

-Karın krampları.

Solunum Belirtileri: Şiddetli vakalarda muz alerjisi solunum yolunu da etkileyebilir. Bazı yaygın belirtiler şunları içerir:

-Hırıltı,

-Hapşırma,

-Burun akıntısı,

-Boğulma veya nefes almada zorluk,

-Boğazın şişmesi,

-Yutma güçlüğü,

-Anafilaktik şok.

Anafilaktik şok nadirdir, ancak yaşamı tehdit eden sistemik bir reaksiyondur. Düşük tansiyon, düşük nabız, sersemlik, bilinç kaybına neden olabilir ve şoka doğru ilerleyebilir. Acil tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi, ölüme neden olabilir. 

Muz Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Muz alerjisi nadir olmasına rağmen ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu sebeple muz yedikten sonra herhangi bir belirti yaşamanız durumunda bir alerji uzmanına gitmeniz sizin için faydalı olacaktır. Muz alerjisine neden olan birden çok faktör vardır ve muz alerjisinin nedeninin tam olarak saptanması tedavide önemli bir yer tutar. Muz alerjinizin nedenini belirlemek ve belirtilerinizin şiddetini ölçmek için alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Bu testte alerjinizin kaynağına inilir ve alerjinizin şiddeti de ölçümlenerek anafilaksi geliştirme riskiniz saptanabilir. Kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesi ile birlikte çapraz reaksiyon durumu ve olabilecek diğer alerjileriniz de belirlenebilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?