Yer Fesleğeni Alerjisi

Yer fesleğeni alerjisi, alerjik reaksiyona neden olan yabani otlar arasında yer alır. Azımsanmayacak sayıda kişiyi etkileyen yer fesleğeni poleni ilkbahardan sonbahara kadar etrafa yayılır. Yer fesleğenin dağılımı oldukça geniştir. İnsan faaliyeti olarak da yayılan yer fesleğeni dünyanın her yerinde bulunur. Yer fesleğeni polenine duyarlı kişilerde, özellikle polenlerin yoğun bir şekilde bulunduğu dönemlerde, alerjik reaksiyon gelişir. Alerjik reaksiyona bağışıklık sisteminin yer fesleğeni otu poleninde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak görmesi neden olur. Bağışıklık sistemi, bu zararlı maddeye karşı kendini korumak için antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Vücudun yer fesleğeni poleni ile bir sonraki karşılaşmasında histamin salınarak alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Yer Fesleğeni Alerjisi Belirtileri

Yer fesleğeni alerjisi belirtileri, yer fesleğeni polenini soluduktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu polenler çıplak gözle görülemeyecek kadar küçük parçacıklardır ve rüzgarın da etkisiyle çok uzun mesafelere taşınabilirler. Polenlerin çok az miktarı bile bağışıklık sistemini tetikler ve alerjik reaksiyona neden olur. Alerji belirtilerinin meydana gelmesinde etkili rol oynayan madde histamindir ve reaksiyon belirtileri şu durumları içerir:

-Hapşırma,

-Burun akıntısı ya da burun tıkanıklığı,

-Gözlerde sulanma, kızarıklık,

-Boğazda, gözlerde ve kulakta kaşıntı,

-Burunda kaşıntı,

-Burun tıkanıklığından kaynaklanan baş ağrısı ve sinüs basıncı.

Astımı olan kişilerde mevsimsel alerjiler daha şiddetli seyredebilir. Bu belirtilerin dışında öksürük ve hırıltılı solunum da astımı olan kişileri olumsuz etkileyip, astım ataklarına neden olabilir. 

Yer Fesleğeni Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mevsimsel alerjilere neden olan pek çok polen vardır. Bazı kişilerde tek bir polene karşı duyarlılık mevcutken bazı kişilerde ise birden fazla polene karşı duyarlılık bulunur ve durum biraz daha karmaşık olabilir. Alerjinin kaynağının standart alerji testleri ile teşhis edilmesi zorlaşabilir. Alerji uzmanınız bu sebeple yer fesleğeni alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanan son teknoloji bir alerji testidir. Alerjinizin yayılımını, alerjen maddeyi ve bu maddenin bileşenlerini, alerjinin şiddetini, çapraz reaksiyon durumlarını, olası diğer alerjileri inceleyen moleküler alerji testi, alerjinin yönetiminde ve tedavisinde izlenecek yol konusunda da büyük oranda bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?