İstiridye Alerjisi

İstiridye, diğer deniz ürünleri gibi besin alerjilerinin büyük bir kısmından sorumludur. Çocukluk ve yetişkinlik döneminde ortaya çıkabilen istiridye alerjisi ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. Bağışıklık sisteminin istiridyede bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi alerjik tepkiye neden olur. Kendini korumak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. İstiridye alerjisi hafif olabileceği gibi şiddetli de olabilir. Bu sebeple istiridye alerjisi ciddi alerjilerden biridir. 

İstiridyenin Özellikleri

İstiridye, deniz veya acı habitatlarda yaşayan bir dizi farklı yumuşakçaların ortak adıdır. Bazı türlerde, kapakçıklar oldukça kireçlidir ve birçoğu biraz düzensizdir. İstiridyelerin çoğu, Ostreoidea ailesine mensuptur. Bazı istiridye türleri genellikle pişmiş veya çiğ olarak tüketilir. İstiridyelerin bazıları incileri için kullanılır. Pencere camı istiridyeleri, çeşitli dekoratif objeler yapmak için kullanılan yarı saydam kabukları için toplanır. İstiridye, çiğ veya pişmiş olarak tüketilebilen deniz ürünleridir. İstiridye, çorba ve sos gibi şeylerde bileşen olarak kullanılır. İstiridyenin bilimsel adı Crassostrea gigas’dır. 

İstiridye Alerjisi Belirtileri

İstiridye alerjisi belirtileri, çok az miktarda istiridyeye maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtiler, genel olarak diğer deniz ürünleri alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir, bazı kişilerde hayati risk oluşturan belirtiler ortaya çıkabilir. İstiridye alerjisinin belirtileri şu durumları içerir:

-Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kusma,

-Hırıltılı solunum,

-Kaşıntı, kurdeşen veya egzama dahil cilt reaksiyonları,

-Yüz, dudak, dil, boğaz, kulaklar, parmaklar veya ellerde şişme,

-Baş dönmesi,

-Şişme,

-Nefes almada güçlük,

-Ağızda karıncalanma,

-Baş dönmesi veya bayılma.

En ciddi vakalarda anafilaksi olarak bilinen ciddi, hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Anafilaksi durumunda kan basıncında ani bir düşüş meydana gelir. Anafilaksinin tipik belirtileri şunlardır şunları içerir:

-Nefes almayı zorlaştıran şişmiş bir boğaz (veya boğazda yumru),

-Hızlı nabız,

-Aşırı baş dönmesi veya bilinç kaybı

-Kan basıncında şiddetli bir düşüş.

İstiridye Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Deniz ürünlerine karşı meydana gelen alerjik reaksiyonlar potansiyel olarak şiddetli olma eğilimindedir. Alerji uzmanınız bu sebeple alerjiniz ile ilgili detaylı inceleme yapmak isteyecektir. Bu inceleme için moleküler alerji testi kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesine dayanan ve yüzlerce alerjene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin bileşenini inceleyen bu test aynı zamanda alerjinizin şiddeti ile ilgili de bilgi verir. Alerjiniz, anafilaksi eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız, anafilaksi durumunda kullanmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Alerjinin şiddetini ölçen moleküler alerji testi çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?