Yumurta Sarısı Alerjisi

Alerjiler, kişinin bağışıklık sisteminin gıdadaki protein gibi zararsız bir maddeye yanlışlıkla saldırması durumunda ortaya çıkar. Bağışıklık sistemi, rahatsız edici gıdaya saldırmak için antikorlar oluşturur. Yiyecek bir dahaki sefere yendiğinde vücut, kendini korumak için histamin gibi kimyasallar salgılar. Süt alerjileri en yaygın gıda alerjisidir, bunun ardından yer fıstığı ve yumurtaya karşı alerjiler gelir. Çocukların yüzde 2 kadarının yumurtaya alerjisi vardır. Yumurta söz konusu olduğunda, yumurta beyazındaki proteinlerin yumurta sarısındakilere göre alerjik reaksiyona neden olma olasılığı daha yüksektir, ancak bazı insanlar her ikisine de alerjik olabilir. Yumurtadaki ana alerjenler yumurta akında bulunsa da, yumurta sarısı çok sayıda spesifik IgE bağlayıcı alerjen içerir. Yumurta alerjisi, bebeklik ve çocukluk döneminde ortaya çıkar ve genel olarak çocukluk çağının ileri yıllarında kendiliğinden düzelme eğilimi gösterir. 

Yumurta Sarısı Alerjisinin Belirtileri

Yumurta sarısı alerjisi belirtileri, yumurtaya maruz kaldıktan çok kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtileri deri reaksiyonları ile sınırlı kalabilirken çok şiddetli ve ciddi boyutlara da ulaşabilir. Kişiden kişiye değişiklik gösteren belirtiler şunları içerir:

-Mide bulantısı, kusma,

-Karın krampları,

-Hazımsızlık,

-İshal,

-Hırıltı,

-Nefes darlığı, nefes almada zorluk,

-Tekrarlayan öksürük,

-Boğazda gerginlik, ses kısıklığı,

-Zayıf nabız,

-Derinin soluk veya mavi rengi,

-Kurdeşen,

-Dili ve dudakları etkileyebilen şişlik,

-Baş dönmesi,

-Bilinç bulanıklığı, konfüzyon,

-Anafilaksi (alerjik şok).

Anafilaksi çok şiddetli bir reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, baş dönmesi, zayıf nabız gibi belirtilerin olduğu bu durum, acil tıbbi müdahale gerektirir. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Yumurta Sarısı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen son derece etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. Bu test, alerjinin moleküler yayılımını inceleyerek, reaksiyonun şiddetini ölçebilir. Alerjik şok riski bulunan alerjileri saptayabilen bu test, tedavi ve alerji yönetimi açısından oldukça etkilidir. Yumurta sarısı alerjisi, ciddi olabilecek potansiyelde bir alerjidir. Yaygın alerjilerden olan bu alerjinin şiddetinin ölçümlenmesi, oluşabilecek olumsuz durumlara karşın tedbir almanızı sağlar. Alerjiniz alerjik şok eğilimindeyse eğer, alerji uzmanınız her zaman yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör, alerjik şok gibi ciddi durumlarda kullanılması gereken acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?