Ton Balığı Alerjisi

Balık alerjileri dünya genelin de yaygın olarak görülen 8 besin alerjisinden biridir. Balık alerjilerinden olan ton balığı, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olan proteinler barındıran bir balık çeşididir. Ton balığının tüketim sıklığı, bu türü yaygın alerjenlerden biri haline getirmiştir. Balık alerjileri ciddi alerjilerdir çünkü şiddetli olma eğilimindedirler. Çocukluk çağında ortaya çıkabileceği gibi yetişkinlik döneminde de ilk defa görülebilir. Ton balığı alerjisi de ömür boyu sürme eğilimi gösterir. Ton balığı alerjisinin seyri, diğer balık alerjilerinin seyri ile aynıdır. Ton balığı ve bazı diğer balıklar arasında çapraz reaksiyon görülebilir. Scombridae ailesinden olan uskumru ve palamut gibi balıklar, ton balığı ile çapraz reaksiyona girebilir. 

Ton Balığının Özellikleri

Ton balığı, uskumru ile ilgili dünya çapında ılık denizlerde bulunan ve ticari olarak gıda balığı olarak yaygın olarak avlanan bir tuzlu su balığıdır. Taze, dondurulmuş ve konserve olarak satılmaktadır. Taze ton balığı genellikle az pişmiş biftek olarak satılır. Ton balıklı biftek salatalar, dürümler ve kömürde ızgara yemeklerde popüler bir bileşendir. Taze ton balığı, suşi veya sashimi’de genellikle çiğ olarak servis edilen değerli bir malzemedir. Suşi için en çok aranan tür mavi yüzgeçli ton balığı olmakla birlikte, diğer türler de yaygın olarak kullanılmaktadır. Konserve ton balığı, dünya çapında popüler bir besindir ve genellikle salamura, tatlı su veya yağda, aromalı soslarda paketlenir. Konserve ton balığı, salatalarda, güveçte veya sandviç dolgusu olarak popüler bir bileşendir. Ton balığı zengin bir fosfor ve protein kaynağı, orta düzeyde bir demir kaynağıdır.

Ton Balığı Alerjisi Belirtileri

Ton balığı alerjisi belirtileri, ton balığına maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtiler bazı kişilerde hayatı tehdit eden, anafilaksi adı verilen şiddetli bir reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi, kan basıncında ani düşüş, bayılma, hızlı nabız, bilinç kaybı gibi belirtilerle kendini gösterir. Ton balığı alerjisinin diğer belirtileri ise şunları içerir:

-Mide bulantısı, kusma,

-Kaşıntı, kızarıklık,

-İshal,

-Egzama, kurdeşen,

-Yüz, dudak, eller, parmaklar ve vücudun çeşitli yerlerinde şişme,

-Nefes almada zorluk, hırıltılı solunum.

Ton Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Balık alerjilerinde olduğu gibi ton balığı alerjisinde reaksiyon çok şiddetli olabilir. Bu sebeple ton balığı alerjisinin teşhisinde, alerjiyi derinlemesine inceleyen bir test olan moleküler alerji testinin kullanılması faydalı olacaktır. Bu test, alerjinin kaynağını inceler ve alerjiye neden olan bileşenleri belirler. Alerjinin moleküler yayılmasını ve şiddetini de inceleyen moleküler alerji testi, alerjik şok riskini ortaya koyar. Anafilaksi eğilimi gösteren bir alerjiniz varsa alerji uzmanınız acil müdahale ilacı olan adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Moleküler alerji testi aynı zamanda çapraz reaksiyonla ilgili de bilgi sağlar ve uzak durmanız gereken diğer besinler hakkında da bilgi verir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?