Kereviz Alerjisi

Kereviz, eski çağlardan beri tıbbi olarak tüketilen ve tıbbi olarak kullanılan yenilebilir otsu bir bitkidir. Ticari olarak yetiştirilen kereviz, çok daha sert bir dokuya ve acı bir tada sahip olan küçük yaş olarak bilinen bir aileden gelmektedir.  Kerevizin bazı rahatsızlıklara olumlu etkisi olduğunun düşünülmesi de kerevizin kullanım alanını artırmıştır. Kerevizin hipertansiyonu engelleyici, kan basıncını korumaya yardımcı ve ayrıca böbreklerin verimli çalışmasına yardımcı olma gibi bazı yararları vardır. Kereviz tohumu kurutularak baharat olarak da kullanılır. Bazı kişiler kerevize aşırı bir tepki verir ve alerji geliştirir. Bağışıklık sisteminin kerevizde bulunan bazı proteinleri zararlı olarak görmesi, bu proteinlerle savaşmasına neden olur. Bunun için antikor ve histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, kereviz ile bir sonraki karşılaşmasında bu kimyasalları salgılar ve alerjik reaksiyon meydana gelir. Kerevizde bulunan birden fazla alerjen, alerjik reaksiyona neden olan madde, karakterize edilmiştir. 

Kereviz Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Kereviz ailesinin farklı bireysel türleri arasında kapsamlı bir çapraz reaksiyon oluşur ve sık sık meydana gelir. Kereviz alerjisi, huş ağacı ve pelin poleni alerjisi ile güçlü bir şekilde ilişkilidir. Mango meyvesine alerji ile kereviz-pelin poleni alerjisi arasında da ilişki vardır. Kereviz, Rosaceae ailesinin üyeleri (şeftali gibi), Poaceae familyasından tahıllar, fıstık, brokoli, havuç, domates, kavun dahil olmak üzere bir dizi sebze ve meyve arasında çapraz reaktiviteye neden olabilecek bir lipit transfer proteini içerir. Bir dizi rapor, kereviz ve kanarya otu arasındaki çapraz reaktiviteyi göstermektedir.

Kereviz Alerjisinin Belirtileri

Kereviz alerjisinde belirtiler, kerevize maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Kereviz alerjisinin en yaygın belirtileri, karıncalanma veya kaşıntılı ağız veya boğazdır. Bu durum oral alerji sendromu olarak adlandırılır. Oral alerji sendromu lokal belirtiler gösterir ve bu belirtiler ağız çevresini etkiler. Oral alerji sendromu belirtileri genel olarak kendiliğinden geçme eğilimi gösterir. 

Kereviz alerjisinin diğer belirtileri ise şunları içerebilir:

-Deri döküntüsü, kurdeşen,

-Karın ağrısı,

-Mide bulantısı, kusma,

-Yüzde, boğazda veya ağızda şişlik,

-Nefes almada güçlük,

-Astım belirtileri,

-Anafilaksi. 

Anafilaksi yani alerjik şok çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Anafilaksi durumunda kan basıncında ani bir düşüş, hızlı veya yavaş nabız, baygınlık gibi belirtiler bulunur. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Kereviz Alerjisinin Tedavisinde Moleküler Alerji Testi

Kereviz alerjisine birden fazla durum neden olabilir. Kereviz alerjisi çapraz reaksiyonun sonucu gelişebilirken gerçek bir alerji de olabilir. Bu doğrultuda alerjinizin kaynağına inmek için alerji uzmanınız kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testi isteyebilir sizden. Moleküler alerji testi, alerjiye neden olan alerjeni belirlerken, çapraz reaksiyonu da incelediği için alerjinizin gerçek bir alerji olup olmadığını da ortaya koyacaktır. Moleküler alerji testi, alerjinizin moleküler yayılmasını, belirtilerinizin şiddetini, çapraz reaksiyondan kaynaklanabilen diğer alerjilerinizi, alerjik şok riskinizi saptayabilen etkili bir alerji testidir. Kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelendiği moleküler alerji testi 300 alerjeni ve bileşeni inceleyebilen son teknoloji bir alerji testidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?