Karides Alerjisi

Kabuklu deniz hayvanları alerjisi, vücudun bağışıklık sisteminin belirli deniz hayvanlarında bulunan proteinlere verdiği anormal bir tepkidir. Karides, en çok tüketilen kabuklu deniz ürünlerinden biridir. Bazı kişilerde karidese karşı alerjik reaksiyon gelişir. Bağışıklık sisteminin karideste bulunan bazı maddeleri zararlı olarak alerjik reaksiyona neden olur. Vücut karides ile karşılaştığında, kendini korumak için, histamin gibi kimyasallar salgılar ve reaksiyon meydana gelir. Karides alerjisi ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. Şiddetli olma potansiyeli olan karides alerjisinin, detaylı teşhisi önemlidir.

Karidesin Özellikleri

Karides, uzun gövdeli ve yüzme hareket tarzına sahip olan on ayaklı deniz kabuklularındandır. Karidesi andıran herhangi bir küçük kabuklu hayvana karides denir. Yengeçler ve ıstakozların güçlü yürüme bacakları varken, karidesin öncelikle tünemek için kullandıkları ince, kırılgan bacakları vardır. Karidesler yaygın ve bol miktarda bulunur. Çok çeşitli habitatlara adapte olmuş binlerce tür vardır. Çoğu kıyı ve haliçte, nehirlerde ve göllerde deniz tabanının yakınında beslenirken bulunabilirler. Genellikle bir ila yedi yıl yaşarlar. Karidesler, yumurtlama mevsiminde büyük sürüler oluşturabilmesine rağmen, genel olarak yalnızdır. Besin zincirinde önemli roller oynarlar ve balıktan balinalara kadar büyük hayvanlar için önemli bir besin kaynağıdırlar. Pek çok karidesin kaslı kuyrukları insanlar tarafından yenilebilir ve insan tüketimi için yetiştirilir. Çoğu karides türü, karides teriminin önerdiği gibi küçüktür, yaklaşık 2 cm uzunluğundadır, ancak bazı karidesler 25 cm’yi aşar.

Karides Alerjisi Belirtileri

Karidesin çok küçük bir parçasına maruz kalmak bile alerjik reaksiyonu tetikleyebilir. Pişirme esnasında karidesin dumanını solumak dahi bazı kişilerde alerjiyi tetikleyebilir. Karides alerjisi belirtileri hafif olabilirken hayati risk oluşturacak boyutlara da ulaşabilir. Karides alerjisi tipik belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen, kaşıntı veya egzama (atopik dermatit),

-Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi,

-Hırıltı, burun tıkanıklığı veya nefes almada güçlük,

-Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma,

-Baş dönmesi veya bayılma.

Alerjiler, anafilaksi olarak bilinen ciddi, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir reaksiyona neden olabilir. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

-Nefes almanızı zorlaştıran boğaz şişmesi veya boğazınızda şişlik (hava yolu daralması),

-Kan basıncında şiddetli bir düşüş ile şok,

-Baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Karides Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Karides alerjisi, ciddi bir alerjidir ve ayrıntılı incelenmesi gerekir. Özellikle alerjinin şiddetinin bilinmesi, oluşabilecek riskleri minimuma indirerek acil tedavi almanızı sağlar. Bu sebeple alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı incelemek ve alerjinizin şiddetini ölçmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Karides alerjisinin teşhisinde bu test, alerjinizin ciddiyetini ve şiddetini net bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız her zaman yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi ciddi ve hayati durumlarda kullanılan acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?