Pikan Cevizi Alerjisi

Alerji, bağışıklık sisteminin genel olarak zararlı bir maddeye zararlıymış gibi bir tepki vermesi sonucu meydana gelir. Zararlı bir madde ile karşılaştığını düşünen bu madde ile savaşmak için histamin gibi kimyasallar salgılar. Histaminin salgılanması alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. Kuruyemiş alerjileri, özellikle çocuklarda giderek artan bir sorundur. Kuruyemiş alerjileri uzun yıllardır var olsa da, son yıllarda etkilenen kişilerin sayısı artmıştır. Kabuklu yemiş alerjileri ile ilgili en büyük sorun, her seferinde farklı bir reaksiyon üretebilmesidir. Yani ilk reaksiyon küçük olabilir ancak bir sonraki reaksiyon ölümcül olabilir. Kabuklu yemiş alerjileri en yaygın gıda alerjilerinden biridir ve reaksiyonlar hafif (hafif kaşıntı, sulu gözler ve boğazda kaşınma) yaşamı tehdit edici (anafilaksi) arasında değişebilir. Kuruyemişlerden biri olan pikan cevizi alerjisi de diğer kuruyemiş alerjisi özellikleri ile aynıdır. Pikan cevizinin kullanım sıklığının artması, alerji vakalarını da artırmıştır. Pikan cevizine karşı alerjisi olan kişilerde diğer ağaç yemişlerine karşı da alerjik reaksiyon görülebilir. 

Pikan Cevizi Alerjisinin Belirtileri

Pikan cevizi alerjisi belirtileri kişiden kişiye değişir ve hatta ne kadar tükettiklerine ve diğer belirli faktörlere bağlı olarak tek bir kişide hafiften yaşamı tehdit edecek şekilde dalgalanabilir. Genellikle, bir pikan cevizi veya pikan içeren bir maddeyi tükettikten sonraki bir saat içinde semptomlar ortaya çıkar. Belirtiler şunları içerebilir: 

-Kurdeşen,

-Kaşıntı, 

-Şişme, 

-Bulantı, 

-Kusma, 

-İshal,

-Nefes darlığı, 

-Hırıltılı solunum,

-Öksürük, 

-Baş dönmesi ve bilinç kaybı.

Bazı insanlar bu belirtilerden yalnızca birine sahip olabilirken bazı insanlar ise tüm belirtileri yaşayabilir. Pikan cevizine karşı reaksiyon anafilaksi de olabilir. Anafilaksi çok şiddetli ve ciddi bir durumdur ve tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Pikan Cevizi Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kuruyemiş alerjileri ciddi alerjilerdir ve detaylı bir şekilde incelenmesi gerekir. Alerjinizin detaylı bir şekilde incelenebilmesi için alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesini içeren bir testtir. Alerjinize tam olarak neden olan maddeyi saptayabilen moleküler alerji testi aynı zamanda belirtilerinizin şiddetini de saptayabilir. Bu sayede anafilaksi geçirme riskiniz ölçümlenebilir. Kuruyemiş alerjilerinde çapraz reaksiyon sık görülen bir durumdur. Çapraz reaksiyonu da saptayabilen moleküler alerji testi, kaçınmanız gereken diğer alerjenleri de belirleyebilir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?