Vatoz Balığı Alerjisi

Balık alerjileri dünya genelinde yaygınlık gösterir ve bu yaygınlık artarak devam eder. Çocukluk çağında ortaya çıkabilen balık alerjileri yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Bazı besin alerjilerinin aksine balık alerjileri düzelme eğilimi göstermez ve genel olarak ömür boyu devam eder. Vatoz balığına karşı alerjik reaksiyon, özellikle bu balığın tüketiminin yoğun olduğu yerlerde sık görülür, diğer balık alerjileri ile benzerlik gösterir. Vatoz balığına maruz kalmak, dokunmak, solumak alerjik reaksiyona neden olabilir. Çok az miktar vatoz balığı bile şiddetli alerjik reaksiyonları tetikleyebilir. Vatoz balığı alerji anafilaksi gibi şiddetli durumlara neden olabileceği için detaylı bir şekilde incelenmesi faydalı olacaktır. 

Vatoz Balığının Özellikleri

Vatoz balığı, kıkırdaklı balık olarak sınıflandırılan bir deniz canlısıdır. Vatoz balığının diğer balıklardan en büyük farklı görünüşüdür ve fiziksel yapısıdır. Yassı bir gövde, uzun ve ince kuyruk ve kelebek kanadını andıran büyük yüzgeçleri ile bilinirler. Vatoz balıklarının kuyruklarında sert ve çok keskin olan bir diken vardır ve bu diken zehirlidir. Manta vatozu dışındaki tüm vatoz türlerinde bu dikenli kuyruk bulunur. Vatoz balıkları, uzun kuyruklarını savunma aracı olarak kullanırlar. Tehlike altında olduğunu düşünen vatoz balıkları dikenli kuyruklarını bir savunma aracı olarak kullanırlar. Bazı vatozlar elektrik üretme yeteneğine sahiptir. Vücutlarındaki özel bir organdan sağlanan bu elektrik ölümcül tehlikelere yol açabilir. 

Vatoz Balığı Alerjisi Belirtileri

Vatoz balığı alerjisi belirtileri, bu balığa maruz kaldıktan çok kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtilerin şiddeti ve ciddiyeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde anafilaksi olarak bilinen ve müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilen şiddetli reaksiyonlar gerçekleşir. Vatoz balığı alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen, kaşıntı veya egzama (atopik dermatit),,

-Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer kısımlarının şişmesi

-Hırıltı, burun tıkanıklığı veya nefes almada güçlük,

-Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma,

-Nefes almanızı zorlaştıran boğazınızda şişkinlik veya boğazda yumru (hava yolu daralması),

-Şok, tansiyonunuzda ciddi bir düşüş,

-Baş dönmesi, baş dönmesi veya bilinç kaybı.

Vatoz Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi yüzlerce alerjene ve bileşene bakabilen bir alerji testidir. Oldukça kapsamlı olan moleküler alerji testi, özellikle ciddi olabilecek alerjilerini teşhisinde büyük yarar sağlar. Alerjinizin şiddetini ölçebilen bu test, anafilaksi riskinin belirlenmesine yardımcı olur. Alerjiniz anafilaksi eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız, adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektör anafilaksinin acil tedavi edilmesini sağlar. Moleküler alerji testi, alerjinin şiddeti ve bileşeni dışında olası diğer alerjiler ve çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?