Maydanoz Alerjisi

Maydanoz, ılıman bölgelerde yetişen yıllık yaşam döngüsüne sahip bir bitki çeşididir. Maydanoz yaklaşık 30 cm yüksekliğe ve iki kat genişliğe kadar büyüyen yığın oluşturan bir türdür. Parlak yeşil, çok bileşikli kıvırcık veya düz yapraklara sahiptir. Yaygın olarak 3 tür maydanoz kullanılır; düz yapraklı, normal maydanoz ve Fransız maydanozu. Maydanoz dünya genelinde yemeklerde, soslarda, salatalarda ve daha pek çok yiyecekte yaygın olarak kullanılır. Bazı kişilerde maydanoza karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin maydanozda bulunan bir maddeyi tehlikeli olarak görmesi, maydanoz alerjisi başlamasına neden olur. Maydanoz, duyarlı kişilerde, özellikle de polen alerjisine bağlı alerjik riniti olan kişilerde yaygın olarak besin alerjisi belirtilerine neden olabilir. Bazı kişilerde ise maydanoz kaynaklı kontakt dermatit oluşmuştur. 

Maydanoz Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Apiaceae familyasının farklı bireysel türleri ve maydanoz arasında değişken dereceli çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Çapraz reaksiyonda bağışıklık sistemi alerjik tepki gösterdiği protein yapısı ile benzer proteinleri de tehlikeli olarak algılar ve bu proteinlere de tepki gösterir. Çapraz reaksiyondan kaynaklanan belirtiler genellikle daha hafif olma eğilimindedir ve bölgesel belirtilerdir. 

Maydanoz Alerjisinin Belirtileri

Maydanoz alerjisinin belirtileri maydanoza maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Ortaya çıkan belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler yaşanırken bazı kişilerde ise çok daha şiddetli belirtiler yaşanabilir. Maydanoz alerjisinin belirtileri, baharat alerjisi belirtileri ile benzerlik gösterir. Kaşıntı, deri reaksiyonları, burun akıntısı, kurdeşen gibi belirtiler yaygın belirtiler arasındadır. Maydanozun alerjisi, polene bağlı alerjik riniti olan kişilerde gözlerde kaşınmaya, burunda kaşıntı gibi belirtiler ile kendini gösterir. Maydanoza uzun süre temas eden duyarlı kişilerde ise egzama gelişebilir. Maydanoz alerjisi, ciddi sonuçları olabilecek bir alerjidir ve maydanoz alerjisi olan kişilerde anafilaksi yani alerjik şok durumu da yaşanabilir. Anafilaksi çok ciddi bir reaksiyondur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Alerjik şok durumunda, kan basıncında ani düşüş, zayıf ya da hızlı atan nabız, düzensiz nabız gibi belirtiler anafilaksinin belirtilerindendir. Tıbbi müdahale edilmeyen anafilaksi, ölüme neden olabilir. 

Maydanoz Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Maydanoz alerjisi ciddi sonuçları olabileceği gibi teşhis etmesi de nispeten zor bir alerji çeşididir. Alerji uzmanınız maydanoz alerjinizin teşhisi için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, alerjiye neyin neden olduğunu, alerjinin moleküler yayılmasını, alerjinin şiddetini ve alerjik şok riskini saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi ile alerjinizin şiddetine göre uygun tedaviyi almanız sağlığınız için oldukça yararlı olacaktır. Bunun yanı sıra moleküler alerji testi çapraz reaksiyon durumunu da inceler ve olabilecek diğer alerjileriniz ile ilgili de bilgi sunar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?