Sarımsak Alerjisi

Sarımsak, genellikle potansiyel sağlık yararları nedeniyle sıklıkla kullanılır. Yiyeceklere aroma katan sarımsağın kullanım alanı oldukça geniştir. Ancak bazı insanların sarımsağa alerjisi vardır. Sarımsak alerjisi nadirdir. Sarımsağa alerjiniz varsa, pişmiş veya çiğ sarımsağa ya da sarımsağın her şekline alerjiniz olabilir. Sarımsak alerjisi, vücudunuzun bağışıklık sistemi yanlışlıkla sarımsağı zararlı olarak tanımladığında ve onunla savaşmak için antikorlar ürettiğinde ortaya çıkar. Bu reaksiyon, temas anında, sarımsağı yuttuktan veya sarımsağa dokunduktan iki saat sonra ortaya çıkabilir. Sarımsağa alerjiniz olmadan da sarımsağa ters tepki verebilirsiniz. Bu durum, gıda intoleransı olarak bilinir ve sarımsak alerjisine göre daha yaygındır. Sarımsağa karşı gıda intoleransı hazımsızlık, mide ekşimesi veya gaza neden olabilir. Alerjiden farklı olarak, gıda intoleransına bağışıklık sistemi neden olmaz. Belirtiler tipik olarak daha az ciddidir.

Sarımsak Alerjisinin Belirtileri

Sarımsak alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir ve hafif veya şiddetli olarak seyredebilir. Sarımsak alerjisinin belirtileri şu durumları içerebilir:

-Cilt iltihabı,

-Kurdeşen,

-Dudak, ağız veya dilde karıncalanma hissi,

-Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,

-Kaşıntılı burun,

-Hapşırma,

-Kaşıntılı veya sulu gözler,

-Nefes darlığı veya hırıltılı solunum,

-Mide bulantısı ve kusma,

-Karın krampları,

-İshal.

Sarımsak alerjisinin belirtileri, sarımsağa maruz kaldıktan hemen sonra ortaya çıkabileceği gibi nadir durumlarda birkaç saat sonra da ortaya çıkabilir. Bazı kişilerde sarımsağı solumak bile alerjik reaksiyona neden olabilir. 

Sarımsağa gıda intoleransınız varsa, mide ekşimesi, ishal veya mide ağrısı gibi sindirim sistemi belirtileri yaşayabilirsiniz. Bunlar yemekten hemen sonra veya birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.

Sarımsak Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Sarımsak, zambak ailesinin üyelerinden biridir. Sarımsak alerjisi olan kişilerde zambak ailesinin diğer üyelerine karşı bir tepki oluşabilir. Bu bitkilerdeki proteinler veya alerjenler birbirine benzer, bu nedenle bağışıklık sisteminiz bunlardan herhangi birine tepki verebilir. Bu durum, çapraz reaksiyon olarak bilinir. Zambak ailesinin diğer üyeleri arasında şu besinler vardır ve sarımsak alerjisi olan kişiler bu besinlere karşı da tepki geliştirebilir; soğanlar, pırasa, Frenk soğanı, arpacık soğanı. 

Sarımsak Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Sarımsak alerjisi çok sık görülen bir alerji olmadığı için teşhisi nispeten zor olabilir. Sarımsağa karşı alerjiniz olduğundan şüpheleniyorsanız, alerji uzmanınız sizden kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testini isteyebilir.  Moleküler alerji testi alerjene neden olan maddeleri ve bileşenleri kesin olarak saptayabilen etkili bir testtir. Moleküler alerji testi aynı zamanda çapraz reaksiyon durumunu da ortaya koyabilir. Sarımsak alerjinizin neden olduğu hassasiyetleri ve tepkileri de belirler. Alerjinizin şiddetini de ölçümleyebilen moleküler alerji testi alerjik şok geliştirme riskini de saptayabilir. Sarımsak alerjiniz, alerjik şok geliştirme eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şoku tedavi edilebilecek hızlı bir ilaçtır. Bu ilacın kullanılması gereken durumlar ve kullanım şekli ile akalı alerji uzmanınız size detaylı bilgiler verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?