Uskumru Alerjisi

Balık alerjileri, en yaygın besin alerjileri arasında yer alır. Çocukluk çağında ortaya çıkabilen bu alerji yetişkinlik döneminde de ortaya çıkabilir. Balık alerjileri potansiyel olarak ciddi alerjilerdir ve ömür boyu sürme eğilimi gösterir. Bazı kişilerde az sayıda balık türüne karşı alerji gelişirken bazı kişilerde ise birden çok balığa karşı alerji gelişir. Uskumruya karşı gelişen alerji azımsanamayacak bir sayıdadır. Bağışıklık sisteminin uskumruda bulunan bazı proteinleri zararlı olarak görmesi bu proteinlere tepki vermesi alerjik reaksiyona neden olur. Araştırmalara göre konserve uskumru, taze balıklara kıyasla daha az alerjenliğe sahip olabilir. Uskumru alerjisi olan bir kişi, uskumru ile aynı aileden gelen diğer balıklara karşı da alerji geliştirebilir. Bu durum çapraz reaksiyon olarak adlandırılır. 

Uskumrunun Özellikleri

Uskumru, ton balığı ve palamut da dahil olmak üzere Scombridae familyasındaki bir dizi ilgili yağlı balık türü için ortak bir terimdir. Uskumru, önemli bir besin kaynağıdır ve tüm dünyada insanlar tarafından tüketilmektedir. Günümüzde uskumru genellikle konserve, tuzlanmış, tütsülenmiş veya başka şekilde iyileştirilmiş olarak satılmaktadır. Uskumru da sıklıkla kavrulur veya ızgara yapılır. Konserve uskumru, yağda veya hardal, domates ve köri gibi çeşitli soslarda yaygın olarak bulunur. Uskumru mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır ve iyi bir niasin, fosfor, protein, B12 vitamini ve selenyum kaynağıdır.

Uskumru Alerjisi Belirtileri

Çok az miktarda uskumruya kalmak, dokunmak hatta uskumru pişerken çıkan dumanı solumak bile alerjik reaksiyon oluşması için yeterlidir. Uskumru alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Ciltte kabarık kırmızı yumrular – kurdeşen (ürtiker)

-Dudakların şişmesi

-Boğazda ve ağızda karıncalanma

-Kaşıntılı cilt ve kızarıklık

-Burun akması

-Sindirim semptomları, kramplar, mide ağrısı, mide bulantısı veya kusma.

-Anafilaksi

Şiddetli bir alerjik reaksiyon (anafilaksi) yaşamı tehdit eder. Anafilaksinin belirtileri şunlardır:

-Zor veya gürültülü nefes alma,

-Dilin şişmesi,

-Boğazın şişmesi veya gerginliği,

-Konuşma zorluğu veya kısık ses,

-Hırıltı veya kalıcı öksürük,

-Kalıcı baş dönmesi veya çöküş.

Uskumru Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Balık alerjileri şiddetli reaksiyonlara neden olabilecek ciddi alerjilerdir. Balık alerjilerinin detaylı bir şekilde incelenmesi oluşabilecek ciddi durumlar için önceden önlem almayı ve hızlı tedaviye ulaşmayı kolaylaştırır. Bu sebeple alerji uzmanınız kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi 300 alerjene ve bileşene bakabilen, alerjinin şiddetini ve moleküler yayılmasını inceleyebilen detaylı bir alerji testidir. Alerjiniz şiddetliyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektör reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü alerjik reaksiyonun şiddetli olduğu durumlarda kullanılabilecek acil ve etkili bir tedavidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?