Kinoa Alerjisi

Kinoa, duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilen bir besindir. Kinoa tahıl mahsulü olarak yetiştirilen yıllık çiçekli bir bitkidir sıradan tahıllara benzer özelliklere ve tada sahip olan kinoa sözde tahıl olarak da adlandırılır. Kinoa tahıl olarak kullanılmasına rağmen buğday, arpa ve pirincin aksine gerçek bir tahıl değildir ve aslında ıspanakla yakından ilgilidir. Kinoa diğer tahılların çoğunu aşan beslenme profili ile de dikkat çekmektedir. Kinoa; protein, diyet lifi, B vitaminleri ve diyet açısından oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Kinoa ayrıca sodyum açısından düşük ve kalsiyum, potasyum ve demir açısından yüksektir. Kinoa tohumu küçüktür ve boyut, şekil ve renk bakımından susam ile darı arasında bir görünümü vardır. Kinoa çok yönlü bir bileşendir ve içerdiği yemekler temel gıdalardan baharatlı lezzetlere kadar çeşitlilik gösterir. Kinoa tohumlarından un da elde edilebilir. Gluten içermediğinden, buğday veya gluten alerjisi olanlar ayrıca çölyak hastalığı olanlar için iyi bir buğday ikamesidir. Kinoanın kullanım alanı gittikçe genişlemektedir ve bu sebeple kinoa alerjileri de yaygınlık göstermektedir. Kinoa bazı kişilerde, kurdeşene, kaşıntıya, mide ağrılarına ve besin alerjisinin diğer belirtilerine neden olabilir. 

Kinoa Alerjisi Belirtileri

Kinoa alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Kinoa alerjisi hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülebilir. Kişinin kinoaya karşı ciddi bir alerjisi varsa eğer belirtileri genellikle kinoaya maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Kinoa alerjisinin ciddi belirtileri şunları içerir:

-Nefes almada zorluk,

-Kan basıncında azalma,

-Hızlı kalp atışı.

Bu belirtiler ciddi belirtilerdir ve acil tıbbi yardım gerektirir. Bu belirtiler ayrıca anafilaksi belirtileridir ve anafilaksi tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölümcül olabilir. 

Kinoa alerjisinin daha hafif belirtileri ise şunları içerir:

-Öksürük,

-Yutma güçlüğü,

-Boğazda gerginlik hissi,

-Mide krampları,

-Kusma,

-Hırıltılı solunum.

Bu belirtileri yaşayan kişilerin çoğu kinoa tükettikten 2 saat sonra bu belirtileri yaşar. Bazı durumlarda belirtiler, 4-6 saat veya daha uzun süre sonra da ortaya çıkabilir. 

Kinoa ve Saponin Alerjisi

Bazı kişiler kinoa yedikten sonra kinoaya karşı alerjik bir reaksiyon geliştirirler. Bunun nedeni genellikle kinoanın kaplamasında bulunan bir kimyasal olan saponindir. Saponin, kinoa bitkisini mantar ve böcek saldırılarından koruyan acı, sabunumsu bir maddedir. Ayrıca saponin bazı kişilerde tahrişe ve diğer sorunlara neden olabilecek toksinler içerir. Toksin seviyesi düşük olsa da bazı kişilerde bu maddeye karşı duyarlılık gelişebilir. Kinoa alerjisinde reaksiyon saponinden kaynaklanıyorsa eğer kinoayı iyice yıkadığınız sürece diyetinize dahil edebilirsiniz. Kinoayı en az 30 dakika suda bekletmeniz ve pişirmeden önce birkaç kez daha yıkmanız soponinin kaldırılmasına yardımcı olacaktır. 

Kinoa Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi geniş kapsamlı ve bileşene dayalı bir testtir. Kinoa alerjisi belirtileriniz varsa alerji uzmanınız sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, kinoa alerjinizin saponinden mi ya da başka bir bileşenden mi kaynaklandığını net bir şekilde ortaya koyacaktır. Alerjinin kaynağını tam olarak bilmek, alerji yönetiminde ve tedavisinde büyük bir yarar sağlayacaktır. Moleküler alerji testi ile ayrıca belirtilerinizin şiddeti ve alerjinizden kaynaklanabilecek anafilaksi geliştirme riski de saptanabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?