Sazan Balığı Alerjisi

Balık alerjileri yaygın besin alerjilerindendir. Balık alerjisi genel olarak çocukluk döneminde ortaya çıkar ancak yetişkinlik döneminde de meydana gelebilir. Ömür boyu sürme eğilimi gösteren balık alerjileri potansiyel olarak şiddetli alerjilerdir ve yaşamı tehdit edebilir. Sazan balığı da alerjik reaksiyona neden olan balıklar arasında geniş bir yer kaplar. Bağışıklık sisteminin sazan balığında bulunan bazı proteinleri zararlı olarak görmesi, alerjik bir tepki vermesine neden olur. Kendini tehlikeli durumdan korumak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, sazan balığı alerjisi ile karşılaştığında bu kimyasalı salar ve reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Sazan Balığı Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Balık alerjisi ile ilgili çoğu bilgi morina balığı üzerinde toplanır. Dünyada yenen balık çeşitliliği çok fazladır. Buna rağmen, alerjiye neden olduğu bilinen balık türleri, birbiriyle yakından ilişkili birkaç sıraya aittir. Bunlar: morina balığı, uskumru, ton balığı, levrek, somon, alabalık, pisi balığı, dil balığı, ringa balığı, hamsi, sardalya, sazan ve yılan balığıdır. Morina balığına alerjisi olan hastalar genellikle diğer balık türlerine de alerjiktir. Bu, tüm balık türlerinde alerjen parvalbüminin benzerliği ile açıklanabilir. Bu benzerliğe dayalı alerjik reaksiyonlara çapraz reaksiyon denir. Balık alerjisi, kabuklu deniz ürünleri gibi diğer deniz ürünlerinin tolere edilmediği anlamına gelmez. Kurbağa bacağındaki parvalbumin’in bazı durumlarda balık alerjisi olan hastalarda da alerjiye neden olabileceği bildirilmiştir. Bunun nedeni yine çapraz reaktivitedir.

Sazan Balığı Alerjisi Belirtileri

Sazan balığı alerjisi belirtileri, diğer balık alerji belirtileri ile aynı bulgulara sahiptir. Sazan balığını yemek, bazen dokunmak hatta sazan balığının pişerken çıkardığı dumanı solumak dahi alerjik reaksiyona neden olabilir. Sazan balığı alerjisinin belirtileri şu durumları içerir:

-Boğazda tahriş, kaşıntı,

-Mide bulantısı,

-Kusma, 

-Karın ağrısı,

-İshal,

-Kurdeşen,

-Deri altında şişme (anjiyoödem), 

-Deride kaşıntı ve kızarıklık,

-Egzamanın kötüleşmesi. 

Tepkiler şiddetli ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Belirtilerin şiddeti yutulan miktara ve kişinin hassasiyetine göre değişebilir. Solunum yollarında şişme ve bazen ölümcül alerjik şok atakları sazan balığı alerjisinde gelişebilir.

Sazan Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, kapsamlı ve detaylı sonuç veren bir alerji testidir. Bu sebeple ciddi olma eğilimi gösteren alerjilerin teşhisinde, alerjiyi daha detaylı incelemek için, kullanılmasında oldukça yarar vardır. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı incelemek ve alerjinizin riskini ölçmek için moleküler alerji testini kullanabilir. Alerjiniz şiddetliyse eğer, alerji uzmanınız sürekli yanınızda bulundurmanız gereken acil tedavi ilacı olan adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bunların yanı sıra moleküler alerji testi, çapraz reaksiyonu da inceleyerek kaçınmanız gereken diğer balıklarla ilgili de bilgi verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?