Nohut Alerjisi

Nohut alerjisi, nohut yedikten ve bazı durumlarda nohuta dokunduktan sonra ortaya çıkan alerjik bir reaksiyon durumudur. Tüm besin alerjilerinde olduğu gibi nohut alerjisinde de bağışıklık sisteminin nohutta bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi neden olur. Globulin, albümin ve prolamin gibi çiğ nohuttaki proteinler, nohut piştikten sonra bile yapısını korur ve alerjik reaksiyona neden olur. Bağışıklık sistemi zararlı olarak gördüğü madde ile savaşa girer ve bazı kimyasallar salgılar. Bu kimyasalların salınması alerjik reaksiyon belirtilerinin meydana gelmesine neden olur. 

Nohut Alerjisi Belirtileri

Nohut alerjisi hem yetişkinlerde hem de çocuklarda görülebilen bir besin alerjisidir. Nohut alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Nohuttan kaynaklanan alerjik reaksiyon bazı kişilerde hafif olabilirken bazı kişilerde ise şiddetli olabilmektedir. Nohut alerjisinin belirtileri diğer baklagillerin neden olduğu alerjiler ile benzerdir ve şu durumları içerebilir:

-Astım belirtileri,

-Kurdeşen,

-Deri döküntüsü,

-Cilt tahrişleri,

-Anafilaksi semptomları.

Anafilaksi yani alerjik şok çok ciddi bir durumdur ve acil tıbbi müdahale edilmesi gerekir. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme sebep olabilir. 

Nohutun Özellikleri

Nohut dünya mutfağında yaygın olarak kullanılan Fabaceae familyasına ait, yıllık yaşam döngüsü olan baklagillerdendir. Nohut en eski baklagillerden biridir. Nohutun kullanım alanı çok geniştir ve protein bakımından zengin bir besindir.  Dünya çapında çeşitli nohut türleri yetiştirilmektedir. Nohut, bol miktarda lif, vitamin ve protein içermesi bakımından besleyici ve sağlıklı bir besin kaynağıdır. Nohutun sağlık üzerinde de olumlu bazı etkileri vardır. Tansiyon seviyesini dengeleme, kan şekerini düşürme, kolesterolü düşürme ve kalp sağlığına fayda gibi bazı olumlu etkileri, nohutun kullanım sıklığını da artırmaktadır. 

Nohut Alerjisi İçin Moleküler Alerji Testi

Nohut alerjisinin belirtileri şiddetli ve ciddi olabilir. bu sebeple alerjinin neden kaynaklandığını ve şiddetini belirlemek oluşabilecek riskleri en az seviyeye indirme konusunda oldukça önemlidir. Alerji uzmanınız nohut alerjinizle ilgili tüm detayları saptayabilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjiye neden olan bileşenleri ortaya koyabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve detaylı bir şekilde incelenir. Bu inceleme sonucunda, alerjinizin gerçek nedeni, çapraz reaksiyon durumu, alerjisinin şiddeti ve reaksiyonlarınızın eğilimi konusunda detaylı sonuçlar ortaya çıkar. Moleküler alerji testinden elde edilen bulgularla alerjinizin kontrolü, yönetimi ve tedavisi çok daha kolay bir hale gelir.  

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?