Koyun Sütü Alerjisi

Süt alerjisi, bebeklerde ve çocuklarda görülen en yaygın besin alerjilerindendir. Bebeklerde genellikle inek sütüne karşı alerjik bir reaksiyon gelişir. İnek sütü alerjisi olan bebeklerde diğer hayvan sütlerine karşı çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Bunun yanı sıra çapraz reaksiyondan kaynaklanmayan ve diğer hayvan sütlerine karşı doğrudan bir alerjik reaksiyon da meydana gelebilir. Bazı duyarlı kişilerde koyun sütüne karşı alerjik reaksiyon meydana gelebilir. Koyun sütünde başlıca alerjen kazein adı verilen proteindir. Koyun ve keçi kazeinine karşı IgE duyarlılığının IgE aracılı inek sütü alerjisi olan çocuklarda% 93 ile % 98 kadar yüksek olduğu bulunduğundan, inek sütüne alerjisi olan çocukların da alerjik olması beklenebilir. Koyun sütüne karşı alerji, genellikle bebeklik ve çocukluk döneminde görülmektedir. Ancak bazı yetişkinlerde koyun sütü alerjisi meydana gelebilir. 

Koyun Sütü Alerjisinin Belirtileri

Koyun sütü alerjisinin belirtileri, koyun sütüne maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda belirtilerin ortaya çıkması birkaç saati bulabilir. Koyun sütü alerjisinin semptomları hafif bir ürtikerden veya lokalize oral kaşıntıdan şiddetli anafilaktik reaksiyonlara kadar değişiklik gösterebilir. Koyun sütü alerjisinin belirtileri besin alerjisi belirtileri ile aynıdır ve şu durumları içerir:

-Kurdeşen,

-Hırıltılı solunum,

-Dudak veya ağız çevresinde kaşıntı ya da karıncalanma hissi,

-Dudakların, dilin veya boğazın şişmesi,

-Öksürük veya nefes darlığı,

-Mide bulantısı, kusma,

-Gevşek dışkı veya ishal,

-Dışkıda kan,

-Gözlerde sulanma,

-Anafilaksi.

Anafilaksi, yani alerjik şok, ciddi ve şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi; kan basıncında ani düşüş, zayıf kalp ritmi, baygınlık gibi çok şiddetli belirtilerle kendini gösterir. Anafilaksi acil tıbbi tedavi gerektiren bir durumdur ve tedavi edilmemesi hayati risk oluşturur. 

Koyun Sütü Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Koyun sütü alerjisi, detaylı incelenmesi gereken bir besin alerjisidir. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde inceleyebilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjen ve bileşeni saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi ile koyun sütü alerjinizin kaynağı tam olarak belirlenebilir. Belirtilerinizin şiddetinin de incelendiği bu test ile alerjik şok riskiniz de ölçümlenebilir. Koyun sütü alerjiniz, alerjik şok geliştirme eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız size her zaman yanınızda bulundurmanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili sizi bilgilendirecek olan uzmanınız aynı zamanda çapraz reaksiyon oluşturabilecek besinlerle ilgili de size bilgi verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?