Ringa Balığı Alerjisi

Balık alerjileri dünya genelinde yaygın 8 besin alerjisinden biridir. Düzelme eğilimi göstermeyen balık alerjileri ömür boyu sürme eğilimindedir. Alerjik reaksiyona neden olan çok sayıda balık vardır. Ringa balığı da bu balıklardan biridir şiddetli alerjik reaksiyona neden olma potansiyeli vardır. Bağışıklık sistemin ringa balığında bulunan bazı proteinleri tehdit olarak algılaması ve bu duruma tepki oluşturması alerjik reaksiyonun oluşma sebebidir. Ringa balığı ve benzer protein yapısına sahip balıklar arasında çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Çapraz reaksiyon, bağışıklık sistemini farklı ürünlerdeki benzer protein yapısına alerjik tepki vermesi sonucu oluşan bir durumdur. 

Ringa Balığının Özellikleri

Ringa balığı, yaklaşık 5000 yıldır temel insan besini olmuştur. Çoğunluğu Clupeidae ailesine ait olan bir dizi farklı türleri bulunur. Yetişkin ringa balığı eti ve yumurtası için kullanılır ve genellikle yem balığı olarak kullanılır. Ringa taze olarak tüketilmesinin yanı sıra kurutma, tuzlama, dekapaj, fermente etme, kürleme veya tütsüleme yoluyla korunur. Daha küçük ringa balığı genellikle konserve edilir ve “sardalya” adı altında satılır. Dünyanın çeşitli mutfaklarında ringa balığı değişik formlarda kullanılır. Balık zengin bir B12 vitamini kaynağıdır, ayrıca niasin, B6 vitamini, D vitamini ve fosfor bakımından yüksektir ve orta düzeyde çinko ve diğer B vitaminleri içerir. Mükemmel bir omega-3 yağ asitleri kaynağıdır. Ringa, protein açısından yüksek ve yağ oranı düşük, karbonhidrat içermeyen bir balık türüdür.  

Ringa Balığı Alerjisi Belirtileri

Ringa balığı alerjisi belirtileri, diğer balık alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Ringa balığı alerjisinin belirtileri hafif olabilirken hayati risk oluşturacak şiddette de olabilir. ringa balığı alerjisinin belirtileri şunlardır:

Atopik dermatit,

Kontakt dermatit,

Deri döküntüsü,

Mide bulantısı,

Kusma,

İshal,

Anafilaksi. 

Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Ringa Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Balık alerjileri potansiyel olarak ciddi alerjilerdir ve ömür boyu devam etme eğilimindedirler. Balık alerjileri farklı nedenlerden kaynaklanabilir. Bu sebeple bu alerjilerin teşhisinin kapsamlı bir şekilde yapılması gerekir. Alerji uzmanınız ringa balığı alerjinizin kapsamlı teşhisi için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve alerjenlerin bileşenine bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Ringa balığı alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi alerjen maddeyi net olarak saptamanın yanı sıra alerjinizin şiddetini ölçecektir. Alerjiniz şiddetliyse yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir alerji uzmanınız. Çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlayan moleküler alerji testi, uzak durmanız gereken diğer besinler konusunda da bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?