Kavuzlu Buğday Alerjisi

Kavuzlu buğday çok eski yıllardan beri insanlar tarafından kullanılan temel besin kaynaklarından biridir. Ancak bazı kişilerde kavuzlu buğdaya karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin kavuzlu buğdayda bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması alerjik reaksiyona neden olan ana etmendir. Kavuzlu buğdayda bulunan alerjen, bir lipit transfer proteini olarak karakterize edilmiştir. Kavuzlu buğday ve bazı besinler arasında çapraz reaksiyon meydana gelebilir. Kavuzlu buğday, bir lipit transfer proteini içerdiğinden, lipit transfer proteinleri içeren diğer bitkilerle çapraz reaksiyona girebilir. Kavuzlu buğday alerjisi ve normal buğday aynı cinsten olduğundan, Triticum ailesi, kılçıksız buğday proteinleri ile normal buğdayın proteinleri arasında yüksek bir homoloji yüzdesi beklenmektedir. Bu nedenle, çapraz reaktivite buğday için bildirilene benzer olabilir.

Kavuzlu Buğday Özellikleri

Kavuzlu buğday (Triticum spelta), hem pişmiş tam tahıl hem de normal buğday ununa alternatif olarak insanlar arasında popüler olan eski bir tahıldır. Genellikle organik olarak yetiştirilir ve dünya çapında binlerce yıldır yetiştirilmektedir. Kavuzlu buğday, buğdayın bir alt türü olarak kabul edilen bir buğday türüdür. Çok eski yıllardan beri soğuk iklimlere karşı dayanıklı olması sebebi ile temel bir besin kaynağı olarak kullanılmaktadır. Kavuzlu buğday, örneğin kavuzlu makarna gibi buğday benzeri ürünler için un haline getirilerek kullanılır. Olgunlaşmamış kavuzlu buğday, kurutulup yenilebilir ve bazı içeceklerin mayalanmasında kullanılabilir.  

Kavuzlu Buğday Alerjisi Belirtileri

Kavuzlu buğday alerjisi belirtileri, besin alerjisi belirtileri ve buğday alerjisinin belirtileri ile benzerlik gösterir. Bu belirtiler genel olarak kavuzlu buğdaya maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazı kişilerde belirtileri oldukça şiddetli olabilir. Kavuzlu buğday alerjisinde bazı belirtiler şunlardır:

-Deri reaksiyonları; kaşıntı, kızarıklık, döküntü,

-Egzama, kurdeşen,

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Anafilaksi.

Anafilaksi kavuzlu buğday alerjisinde nadir görülen bir durumdur. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren şiddetli bir reaksiyondur ve müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. Anafilaksi belirtileri arasında, kan basıncında ani düşüş, baygınlık, baş dönmesi, hızlı nabız gibi durumlar bulunur.

Kavuzlu Buğday Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kavuzlu buğday alerjisi nispeten nadir görülen bir alerjidir. Bu sebeple teşhisi zor olabilir ve atlanabilir. Alerji uzmanınız her ihtimali değerlendirmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin incelenmesiyle yüzlerce alerjeni tespit edebilen oldukça kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinin moleküler yayılımını ve alerjen maddeyi saptayan bu test, çapraz reaksiyon durumunu da inceleyerek genel bir alerji teşhisi yapılmasını sağlar. Alerjinin şiddetinin de ölçümlendiği moleküler alerji testi ile oluşabilecek şiddetli reaksiyonlara karşı önlem alınması kolaylaşır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?