Mercimek Alerjisi

Mercimek, yaygın olarak tüketilen, besin değeri yüksek, baklagiller ailesinden olan bir yiyecektir. Mercimek, sağlıklı, protein ve vitamin açısından zengin bir besin kaynağıdır. Ancak bazı kişilerde mercimek alerjisi bir reaksiyon gelişebilir. Bağışıklık sisteminin mercimekte bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılaması ve bu durumla mücadeleye girişmesi sonrası alerjik reaksiyon oluşur. Bu alerjik reaksiyon hafif bir kaşıntıdan şiddetli bir alerjik şoka da neden olabilir. 

Mercimek Alerjisi Belirtileri

Mercimek alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde hafif belirtiler olurken bazı kişilerde ise çok daha şiddetli belirtiler olabilir. Mercimek alerjisinin belirtileri arasında şunlar vardır:

-Kurdeşen,

-Boğazda ve dilde kaşıntı,

-Dudaklarda şişme ya da uyuşma,

-Hapşırma,

-Burun tıkanıklığı,

-Astım belirtileri,

-Alerjik rinit belirtileri,

-Deride kızarıklık, kaşıntı,

-Solunum problemleri. 

Mercimek Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Alerjik reaksiyonlarda çapraz reaksiyon, bir maddedeki protein başka bir maddedeki proteinle benzer olduğunda ortaya çıkar. Örneğin, huş ağacı poleni alerjiniz varsa, elma yediğinizde de bazı alerjik belirtiler yaşayabilirsiniz. Bağışıklık sisteminin iki farklı maddede bulunan proteini benzerliklerinden dolayı aynı olarak algılaması bu belirtilerin ortaya çıkmasına neden olur. Baklagiller arasında da çapraz reaksiyon oluşabilir. Mercimeğe alerjisi olan kişilerde, nohut, bezelye ve fasulyeye de karşı da çapraz bir reaksiyon gelişebilir.

Mercimek Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testinin Önemi

Mercimek alerjisinde, alerjiye neden olan bileşenleri bilmek alerjiyi yönetmek ve kontrol etmek için oldukça önemlidir. Bu sebeple alerji uzmanınız sizden, moleküler alerji testi isteyebilir. Alerjiye tam olarak neyin sebep olduğu, alerjinin hangi şiddette olduğu gibi soruların cevabını moleküler alerji testi net bir şekilde ortaya koymaktadır. Moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinizin gerçek bir alerji mi yoksa çapraz reaksiyon mu olduğunu da saptayabilen etkili ve kapsamlı bir alerji testidir. Alerjinizin şiddetinin de ölçüldüğü bu test, alerjik reaksiyonlarınız, ciddi boyutlara ulaşmadan tedavi olmanızı sağlar. Örneğin, şiddetli alerjilerde anafilaksi denen ciddi ve hayatı tehdit eden bir alerjik şok geçirme durumu bulunur ve anafilaksi önceden bilinemez. Ancak moleküler alerji testi alerjinizin şiddetini saptayabilir ve ciddi durumların önüne geçebilmeniz için önlem almanızı sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?