Mısır Alerjisi

Mısır alerjisinin alerjik semptomları, kişinin bağışıklık sistemi duyarlı hale geldiğinde ve mısır veya mısır proteini içeren yiyecekleri yedikten sonra mısır proteinlerine aşırı tepki verdiği zaman gelişir. Mısır ve mısırdan elde edilen ürünler çok sayıda işlenmiş gıdada ve diğer birçok günlük üründe kullanılmaktadır. Mısır alerjisi nadir görülen bir alerjidir ve standart deri veya kan testleri kullanılarak teşhis edilmesi zor olabilir. 

Mısırın Özellikleri

Mısır, ilk olarak Meksika’daki yerli halk tarafından yaklaşık 10.000 yıl önce tüketilmeye başlanan bir besindir. Mısır bitkisinin yapraklı sapı polen salkımları üretir ve meyve olan çekirdek veya tohum veren, kulaklar adı verilen yumurtalık salkımını ayırır. Mısır üretimi dünyanın birçok yerinde çok yaygındır buğday ve pirincin toplam üretimini aşarak temel bir gıda maddesi haline gelmiştir. Mısır hayvan yemi olarak da kullanılmaktadır. Çentikli mısır, çakmaktaşı, bakla mısır, patlamış mısır, unlu mısır ve tatlı mısır olmak üzere altı farklı mısır çeşidi vardır. Tatlı mısır adı verilen şeker açısından zengin çeşitler genellikle insan tüketimi için yetiştirilir. Tarla mısır çeşidi de mısır unu, mısır yağı gibi ürünler için kullanılır. Mısır ayrıca, etanol ve diğer biyo yakıtların yapımında da kullanılır. Mısır dünya çapında yaygın olarak yetiştirilmektedir ve her yıl diğer tahıllardan daha fazla ağırlıkta mısır üretilmektedir.

Mısır Alerjisi Belirtileri

Mısır alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Mısır alerjisinin belirtileri hafif ila şiddetli olabilir. Hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyon; hava yollarının şiştiği, nefes almada zorluğun olduğu, kan basıncının düştüğü anafilaksi olarak adlandırılan ciddi bir reaksiyondur. Anafilaksinin belirtileri çok hızlı bir şekilde ortaya çıkar ve acil tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölümcül olabilir. Mısır alerjisinin belirtileri şunları içerir:

-Kusma,

-Karın krampları,

-Hazımsızlık,

-İshal,

-Nefes almada zorluk,

-Tekrarlayan öksürük,

-Boğazda gerginlik,

-Ses kısıklığı,

-Zayıf nabız,

-Deride soluk veya mavi renk,

-Kurdeşen,

-Şişlik,

-Baş dönmesi,

-Bilinç bulanıklığı.

Mısır Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Mısır alerjisi çok yaygın bir alerji olmadığı için standart testler ile teşhisi zordur. Bu durumda moleküler alerji testi, mısır alerjisini kesin olarak saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi ile mısır alerjisine neden olan bileşen, protein tam anlamıyla belirlenebilir. Moleküler alerji testi, çapraz reaksiyona da bakarak alerjinin kaynağını ve gerçek bir alerji olup olmadığını da saptayabilir. Mısır alerjisinin şiddetini de ölçebilen moleküler alerji testi, alerjiniz şiddetli olma eğiliminde ise size önceden bilgiler sunacak ve alerjinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?