Somon Balığı Alerjisi

Somon balığı alerjisi, yaygın besin alerjilerinden biridir. Bağışıklık sisteminin somon balığında bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi ve bu sebeple kendini korumak için histamin gibi kimyasallar salgılaması alerjik reaksiyonu oluşturur. Deniz ürünlerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar her yaştan kişide ortaya çıkabilir ve ömür boyu devam etme eğilimi gösterir. Şiddetli belirtileri olabilen somon balığı alerjisi, ciddi alerjilerdendir. 

Somon Balığının Özellikleri

Somon, insanlar tarafından binlerce yıldır yaygın olarak tüketilen yağlı bir balıktır. Aynı ailedeki diğer balıklar arasında alabalık, kömür, kırlangıç ​​ve beyaz balık bulunur. Somon, vahşi doğada yakalanır ve aynı zamanda dünya çapında yetiştirilir, ancak çiftlikte yetiştirilen somon genellikle çevresel kirleticilerden daha az etkilenir. Doğada yakalanan somonların çoğu Pasifik somonu, satılan çoğu Atlantik somonu ise çiftlik balıklarından elde edilmektedir. Somon balığının eti, beyazdan daha yaygın olarak turuncu-kırmızı bir tona kadar değişkenlik gösterir. Somon, taze, konserve, tütsülenmiş (sıcak veya soğuk) veya tuzlu suyla satılır. Popüler servis yöntemleri arasında gravlax (tuz, şeker ve dereotu ile sertleştirilmiş çiğ somon), lox (kürlenmiş somon filetoları), rui-be (bir tür somon sashimi), soğuk füme somon ve kipper (meyve ağacı üzerinde füme) bulunur. Ayrıca kavrulmuş, tavada kızartılmış veya ızgarada yenir. Somon, protein açısından zengindir ve yağ oranı düşüktür. Mükemmel bir B vitamini kaynağıdır, özellikle B12, selenyum ve fosforun yanı sıra iyi bir bakır ve potasyum kaynağıdır. Ayrıca, özellikle doğadan yakalanmış somon balığı durumunda, omega-3 yağ asitleri bakımından da yüksektir.

Somon Balığı Alerjisi Belirtileri

Somon balığı alerjisi belirtileri, somon balığına maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Çok az miktarda somon balığına maruz kalmak bile alerjik reaksiyon için yeterlidir. 

-Mide bulantısı, kusma,

-Karın ağrısı, ishal,

-Kurdeşen, egzama, 

-Çeşitli cilt reaksiyonları,

-Hırıltılı solunum,

-Yüz, dudak, dil, boğaz, kulaklar, parmaklar veya ellerde şişme,

-Baş dönmesi,

-Nefes almada güçlük,

-Ağızda karıncalanma,

-Baş dönmesi veya bayılma.

Somon Balığı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Somon balığı, potansiyel olarak şiddetli olabilecek ciddi bir alerjidir. Alerji uzmanınız bu sebeple alerjinizin şiddetini ölçmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjinizin moleküler yayılımını ölçerek şiddetini saptayabilir. Alerjiniz şiddetliyse eğer alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları size aktarılacaktır. Deniz ürünleri alerjilerinde çapraz reaksiyon da yaygın olarak görülmektedir. Moleküler alerji testi çapraz reaksiyonu da saptayarak kaçınmanız gereken diğer durumlarla ilgili de bilgi sağlayacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?