Portakal Alerjisi

Portakal, hassas kişilerde alerji semptomlarına neden olabilen bir besindir. Portakalda, çeşitli boyutlarda bir dizi protein izole edilmiş ve başlıca alerjenler dahil olmak üzere bir dizi alerjen karakterize edilmiştir. Portakal alerjisi, her yaştan kişide görülebilir ve alerjinin nedeni ve şiddeti değişkenlik gösterebilir. 

Portakalın Özellikleri

Turunçgiller arasında en yaygın olarak yetiştirilen ve tüketilen portakallar, 3.000 yıldan fazla bir süre önce Çin’de yetiştirilmiş ve o zamandan beri Portekiz, İspanya, İsrail, Kuzey Afrika ve Amerika Birleşik Devletleri’nin de dahil olduğu sıcak iklim bölgelerinde yetiştirilmektedir. Pek çok çeşit portakal türü vardır. Portakal genellikle taze ve çiğ olarak yenir. Meyve suyu aynı zamanda taze ve dondurulmuş konsantre olarak ekstrakte edilir ve satılır. Portakal,  jölelerde, dondurmalarda ve benzeri gıdalarda tatlandırıcı olarak da kullanılır. Portakal kabukları; keklerde, marmelatta ve diğer tatlılarda tat verici olarak işlev görür. Portakal çiçekleri sebze olarak pişirilir veya çay yapılır. Portakal, C vitamini ve flavonoid bakımından yüksektir. Kan kolesterol seviyelerini düşürebilen tiamin, folat ve pektin içerirler. Meyve, meyve suyu ve portakal kabuğu, halk arasında birçok hastalıkta ilaç olarak kullanılır.  Portakal kabuğundan elde edilen uçucu bir yağ, gıda aroması olarak ve ayrıca parfümeri ve ilaçlarda kullanılır. Portakal bitkisi son yıllarda , özel kozmetiklerde antioksidan ve kimyasal eksfolyant kaynağı olarak kullanılmaya başlanmıştır. 

Portakal Alerjisinin Belirtileri

Portakal alerjisinin belirtileri, portakalı tükettikten kısa süre içinde ortaya çıkar. Portakal alerjisi olan kişilerde, mide bulantısı, kaşıntı, karın ağrısı, kusma, ishal, oral kaşıntı, anjiyoödem, alerjik rinit, ödem, ürtiker, hipotansiyon ve anafilaksi gibi gıda alerjisi belirtilerine neden olabilir. Portakal alerjisi çocuklarda, kontakt dermatit ve atopik dermatite de neden olabilir. Portakal anafilaksi nadiren ortaya çıkabilir. Anafilaksi çok şiddetli bir reaksiyondur ve acil tıbbi müdahale gerektirir. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. Anafilaksinin belirtileri şu durumları içerebilir:

-Kan basıncında ani ve şiddetli bir düşüş,

-Hızlı, yavaş ya da düzensiz atan kalp ritmi,

-Baş dönmesi, kusma,

-Bilinç kaybı.

Portakal Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Portakal alerjisi nadir görülen bir alerji olduğu için standart alerji testleri ile teşhis edilmesi zor olabilir. Ayrıca portakal alerjisinde çapraz reaksiyon da söz konusudur. Bu sebeple portakal alerjisinin teşhisinde kapsamlı ve etkili bir alerji testi olan moleküler alerji testi kullanılabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı incelenmesi ile alerji ile ilgili pek çok durumu ortaya koyan bir test yöntemidir. 300 alerjen ve bileşene bakan moleküler alerji testi çapraz reaksiyonları ve diğer alerjileri de belirlemenin yanı sıra alerjinizin şiddetini de ölçebilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?