Karabuğday Alerjisi

Karabuğday, tahıl benzeri tohumları için ve örtü bitkisi olarak yetiştirilen bir bitkidir. Karabuğday çim olmadığı için buğday ile bir ilgisi yoktur. Karabuğday sözde tahıl olarak adlandırılır çünkü tohumlarının karmaşık karbonhidratlardan oluşan bileşimlerinden dolayı mutfaklardaki kullanımı da tahıllar ile aynıdır. Karabuğday, dünyanın birçok yerinde yaygın olarak tüketilmektedir ve sağlık açısından yararlı bir besindir. Karabuğdayın tüketimin artması, karabuğday alerjisinin artmasına ve gittikçe yaygınlaşmasına neden olmuştur. Karabuğday alerjisi yaygın olarak yaşamı tehdit eden anafilaksiye yol açabilir. Karabuğday unu protein bakımından zengindir ve ayrıca diyet lifi, mineraller ve vitaminler içerir. Bunun yanı sıra karabuğday gulten içermediği için gluten duyarlılığı olan ya da çölyak hastalığı olan kişiler iyi bir takviyedir. Karabuğday sadece bir gıda alerjeni değil aynı zamanda mesleki bir alerjen ve gizli bir alerjendir. Dünya genelinde karabuğdayın bulunabileceği çok çeşitli gıda ürünleri vardır. 

Karabuğday Alerjisi Belirtileri

Karabuğday alerjisinin belirtileri kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Karabuğdayın solunması ya da yutulması duyarlı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Karabuğdaya maruz kalmanın hemen ardından histamin salgılanır ve histamin salınımı ağız, dudak ve yüzde kaşıntıya, şişmeye ve kızarıklığa neden olur. Karabuğdayın yutulması boğaz ve solunum yollarının şişmesine neden olabilir. histaminin kan dolaşımına salınımı genişler ve kılcal damarların geçirgenliğini artırarak sıvıların ve toksinlerin cildin üst katmanına sızmasını sağlar. Deride kızarıklık, iltihaplanma ve kaşıntı yaygın olarak görülen belirtiler arasındadır. Derin daha derin katmanlarının şişmesi sonucu oluşan kurdeşen de yaygındır. Karın ağrısı, bulantı, kusma ve ishal gibi gastrointestinal belirtiler de yaygın olarak görülebilir. Karabuğday ununun solunması alerjik rinit, gözlerde sulanma, kızarma ve kaşıntı, burun tıkanıklığı, hırıltılı solunum, göğüste sıkışma ve nefes almada zorluk gibi belirtiler görülebilir. Karabuğdaya maruz kalan kişilerde baş dönmesi, konuşamama, astım ve nefes darlığı görülebilir. Ciddi durumlara kişi anafilaksi yani alerjik şok olarak da bilinen bir alerjik reaksiyon yaşayabilir. Anafilaksi çok ciddi bir durumdur acil tıbbi müdahale gerektirir. 

Karabuğday Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Karabuğday alerjisi son zamanlarda yaygınlaşan bir alerji olduğu için teşhiste ilk akla gelen alerjilerden olmayabilir. Ancak karabuğday alerjisinin çok ciddi reaksiyonlara sebep olma olasılığı yüksektir ve bu sebeple teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Karabuğday alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız moleküler alerji testini önerebilir. Moleküler alerji testi, alerjiye neden olan bileşenleri ortaya koyarak alerjinize sebep olan maddenin belirlenmesini sağlayacaktır. Moleküler alerji testi ile ayrıca alerjen içinde saptanan moleküller sayesinde gerçek bir alerji mi yoksa diğer alerjenlerden etkilenen bir alerjinizin olup olmadığı saptanabiliyor. Alerjinizin şiddetini de ortaya koyan moleküler alerji testi, alerjik reaksiyondan kaynaklanabilecek ciddi durumlar için etkili tedaviyi almanız konusunda da oldukça faydalı bir test görevini görüyor. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?