Tavuk Eti Alerjisi

Tavuk alerjisi, tavuk veya yan ürünlerini tükettikten sonra ortaya çıkan olumsuz bir bağışıklık tepkisidir. Birçok tavuk alerjisi yumurta alerjileriyle ilgilidir. Yumurtalara alerjik reaksiyon yaşayan bazı kişiler, tavuk yediklerinde genellikle aynı semptomları yaşarlar. Bu, kuş-yumurta sendromu olarak bilinir. Bu sendroma sahip olanlar, yumurta sarısında bulunan bir maddeye ve alfa-livetin olarak da bilinen tavuk serum albüminine alerjisi vardır. Tavuğa alerjisi olan ancak yumurtaya alerjisi olmayan birkaç vaka olmuştur. Bu durumda alerjinin nedeni bilinmemektedir. Tavuk alerjileri küçük veya çok şiddetli olabilir ve tavuk alerjisinin semptomları birkaç saat sonra ortaya çıkabilir.

Tavuk Etinin Özellikleri

Tavuk, dünyada en çok tüketilen kümes hayvanı türüdür ve insanlar tarafından MÖ 600’den beri bilinmektedir. Taze veya dondurulmuş tavuk eti; kavurma, ızgara, sığ veya derin kızartma gibi çeşitli şekillerde pişirilir. Tavuğun dondurulması, özel kesime ve önceden pişirilip pişirilmediğine bağlı olarak güvenli saklama ömrünü yaklaşık 6 ila 12 ay uzatır. Tavuk; çorbalar, güveçler, salatalar, turtalar ve körilerde yaygın bir içeriktir ve genellikle kıyılır ve hamburger, külçe veya sosis haline getirilir. Tavuk kemikleri genellikle çeşitli mutfak kullanımları olan tavuk suyu üretmek için kaynatılır. Tavuk ciğeri veya taşlık, genellikle ayrı olarak paketlenmiş olarak bulunur ve stok haline getirilebilir veya başka yemeklere eklenebilir. Piliç karaciğeri, ezme üretiminde de sıklıkla kullanılmaktadır. Pek çok işlenmiş ve paketlenmiş gıdada tavuk veya tavuk ürünlerinin varlığı nedeniyle, tavuk gizli bir alerjen olarak kabul edilir. 

Tavuk Eti Alerjisi Belirtileri

Tavuk eti alerjisi olan kişiler, tavuk eti yedikten sonra veya bazen derileri tavuk tüyleriyle temas ettikten sonra alerjik reaksiyon gösterebilir. Tavuğa alerjisi olan çoğu insan, tavuğu yedikten veya tavuğa dokunduktan sonra hafif belirtiler ve rahatsızlıklar hissedecektir. Bununla birlikte, bazı kişiler tıbbi müdahale gerektiren şiddetli reaksiyonlar geliştirebilir. Tavuk eti alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Öksürük veya hırıltılı solunum,

-Kırmızı, tahriş olmuş cilt,

-Kurdeşen,

-İltihaplı veya şişmiş bir boğaz,

-Şişmiş dil veya dudaklar,

-Hapşırma,

-Mide bulantısı ya da kusma,

-Karın krampları,

-İshal,

-Boğaz ağrısı,

-Şişmiş, sulu gözler.

Daha şiddetli vakalarda, insanlar anafilaksi olarak bilinen tehlikeli bir alerjik reaksiyon yaşayabilir. Anafilaksi semptomları şunları içerir:

-Nefes almada zorluk,

-Kalp çarpıntısı,

-Kan basıncında düşüş,

-Bilinç kaybı,

-Hırıltılı solunum.

Tavuk Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelenmesi sonucu 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir testtir. Bu test, alerjinizin moleküler yayılımını, çapraz reaksiyonu, alerjinizin bileşenini ve şiddetini ortaya koyarak detaylı bilgiler sunar. Tavuk alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi, alerjen bileşenini belirlemesi bakımından ve alerjinin şiddetini ölçmesi bakımından tercih edilen bir testtir. Alerjiniz anafilaksi geliştirme eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi ciddi reaksiyonlarda uygulanması gereken acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?