Kivi Alerjisi

Kivi, Çin’e özgü ancak dünya geneline yayılan, besin açısından oldukça zengin bir besindir. Bazı kişilerde kiviye karşı alerjik reaksiyon gelişebilir. Kivi alerjisi olan kişiler, bu meyve ile temas ettikten sonra ağızda deri döküntüleri veya dikenli bir his yaşayabilirler. Bir kişinin kivi alerjisi olduğunda, bağışıklık sistemi kivide bulunan bazı maddelere olumsuz tepki verir. Genellikle diğer yiyeceklere ve malzemelere karşı çapraz duyarlılık olarak bilinen alerjik reaksiyonlar yaşarlar. Kivi alerjileri, oral alerji sendromunun yaygın bir nedenidir. Ancak bazı insanlar ise kivinin kendisine karşı alerjik bir tepki geliştirir. Kivi alerjisinin semptomları kişiden kişiye değişebilir. Kivi alerjisi olanlar üzerinde yapılan araştırmalar, çocukların ciddi semptomlar gösterme olasılığının yetişkinlerden daha yüksek olduğunu göstermektedir. Kivi alerjisinde ilk reaksiyondan sonraki alerjik reaksiyon daha şiddetli olabilir. Bu nedenle kivi alerjisi dikkate alınması gereken bir alerjidir. 

Kivi Alerjisinin Belirtileri

Kivi alerjisinin belirtileri değişkenlik gösterir. Bazı alerjilerde oral alerji sendromu adı verilen bir durum oluşur. Oral alerji sendromunun belirtileri lokaldir ve ağız çevresini içerir. Oral alerji sendromunda belirtiler hafiftir, ağızda ve ağız çevresinde kaşıntı veya karıncalanma hissini içerebilir. İnsanlar ayrıca cildin meyveyle temas ettiği bölgelerde kızarıklık geliştirebilirler. Bazı insanlar ise ilk kez kivi yediklerinde şiddetli reaksiyon gösterirler ve sıklıkla şiddetli semptomlar göstermeye devam ederler. Bununla birlikte, bir kişi meyveyi ilk kez yemeye bazen çok az tepki gösterebilir veya hiç tepki göstermeyebilir, ancak ikinci bir maruz kalmanın çok daha şiddetli belirtilere neden olabilir. Kiviye karşı şiddetli reaksiyon belirtileri şunları içerir:

-Şişmeye neden olan ağız ve boğazda karıncalanma,

-Dilde, dudaklarda veya boğazda uyuşma,

-Nefes almada zorluk,

Kurdeşen, egzama,

-Şiddetli karın ağrısı veya krampları,

-Mide bulantısı, kusma veya ishal,

-Kan basıncında ani bir düşüş,

-Hızlı kalp atış hızı,

-Baş dönmesi veya bilinç kaybı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi acil müdahale edilmesi gereken şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme sebep olabilir. 

Kivi Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kivi alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi oldukça faydalı olmaktadır. Kivi alerjisi, ciddi sonuçları olabilecek bir alerjidir ve kivi ile lateks alerjisi arasında benzer özellikler vardır. Bu çapraz reaksiyonların olması kivi alerjisi ile ilgili endişeleri de artıyor. Bu sebeple kivi alerjisine neden olan bileşenin tam olarak saptanması ve çapraz reaksiyonların ortaya çıkarılması önemlidir. Moleküler alerji testi kapsamlı bir alerji testidir ve tüm bu soruların yanıtlayabilecek etkinlikte bir testtir. Moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinin şiddetini de belirleyerek anafilaksi riskini de saptayabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?