Keçi Sütü Alerjisi

Keçi sütü, dünya çapında tüketilen toplam sütün yaklaşık % 2’sini oluşturur ve genellikle süt üretimi için özel olarak seçilmiş keçi ırkından elde edilir. Keçi sütü, inek sütünden farklıdır, çünkü sütte bulunan yağ kürecikleri iyi emülsifiye edilir; ayrılmak ve tepeye doğru yüzmek yerine askıda kalır. Keçi sütünü bu nedenle homojenleştirme gerektirmez. Keçi sütü genellikle peynir, tereyağı, dondurma, yoğurt ve diğer süt ürünlerine işlenir. Keçi yağı, beta-karoten içeriğinin renksiz bir A vitamini formuna dönüşmesi nedeniyle sarıdan ziyade beyaz renktedir.  Bazı duyarlı kişilerde keçi sütüne karşı keçi sütü alerjisi reaksiyonu meydana gelir. Keçi sütünde bulunan başlıca alerjen kazeindir. Ancak kazein dışındaki alerjenler de keçi sütüne karşı alerjiye neden olabilir. İnek sütü alerjisi, bebeklerde besin alerjisinin en sık nedenidir. İnek sütüne alerjisi olan çoğu çocuk da keçi veya koyun sütüne karşı bir duyarlılaşma gelişir. Bazı inek sütü alerjisi olan çocuklar keçi sütüne tolerans gösterebilir, ancak keçi sütü ile inek sütü arasında çapraz reaktivite olduğuna dair güçlü kanıtlar bulunmaktadır.

Keçi Sütü Alerjisinin Belirtileri

Keçi sütü alerjisi belirtileri hemen veya maruz kaldıktan birkaç saat sonra ortaya çıkabilir. Maruz kalma genellikle keçi sütü veya keçi sütü içeren ürünler yoluyla olur. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bazı kişilerde belirtiler hafif cilt reaksiyonları olabilirken bazı kişilerde ise hayatı tehdit eden alerjik şok yani meydana gelebilir.

Keçi sütü alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Burun tıkanıklığı ya da burun akıntısı, 

-Ürtiker, 

-Anjiyoödem,

-Hırıltılı solunum, 

-Nefes almada güçlük,

-Mide bulantısı ve kusma, 

-Hazımsızlık,

-İshal,

-Karında şişkinlik,

-Anafilaksi.

Anafilaksi yani alerjik şok çok ciddi ve şiddetli ve bir alerjik reaksiyondur.  Anafilaksi durumunda kan basıncında ani bir düşüş meydana gelir ve kişi baygınlık geçirebilir. Tıbbi müdahale gerektiren bu durum tedavi edilmemesi durumunda ölüme neden olabilir. 

Keçi Sütü Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Süt alerjileri özellikle bebeklik döneminde yaygın görülen alerjilerdendir. Genel olarak bebeklerde en yaygın görülen besin alerjisini inek sütü oluşturmaktadır. İnek sütü alerjisi olan ebeveynler bebeklerine çeşitli sütleri vermektedir. Ancak diğer sütlerinde de inek sütü ile çapraz reaksiyona girme ihtimali vardır. Bunlardan biri de keçi sütüdür. Keçi sütü, inek sütü ile çapraz reaksiyon sonucu oluşabileceği gibi doğrudan da oluşabilir. Bu sebeple keçi sütü alerjisinde detaylı ve kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi yapılabilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir test olmasının yanı sıra çapraz reaksiyonları da belirler. Alerjinin moleküler yayılımını inceleyerek belirtilerin şiddetini de ölçen bu test anafilaksi riskini de belirler. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?