Ceviz Alerjisi

Ceviz, dünya genelinde sıklıkla tüketilen, besin değeri açısından zengin ve sağlığa faydaları bir kabuklu ağaç yemişidir. Diğer ağaç yemişlerinde de olduğu gibi cevize karşı da bazı kişiler alerjik reaksiyon geliştirebilir. Ceviz alerjisi iki şekilde gerçekleşebilir. Birinci tip, bir kişinin cevizle doğrudan temas yoluyla alerjisi olduğu veya ceviz yağı gibi cevizden elde edilen ürünlerle temas ettiği birincil gıda alerjisi olarak kabul edilir. Bu tür alerji, solunum güçlüğünü de içeren ciddi, yaşamı tehdit eden bir alerjik reaksiyona (anafilaksi) neden olma potansiyeline sahiptir. İkinci tür ceviz alerjisi ikincil bir gıda alerjisi olarak kabul edilebilir. Bu tür alerjisi olan bir kişinin önce polene alerjisi vardır ve ardından cevize tepki vermeye başlar. Bunun nedeni, polende bulunan bir proteinin cevizde bulunan bir proteinle benzerliklere sahip olduğu ve bu nedenle bazı insanların cevize tepki gösterdiği çapraz reaktivite adı verilen bir süreçtir. Bu reaksiyonlar genellikle hafiftir ve ağızda kaşıntı veya şişliği içerir. Bu durum, polen gıda sendromu (oral alerji sendromu) olarak bilinir. Etkilenen kişiler ayrıca fındık, badem, çekirdekli meyveler (elma, şeftali, kiraz gibi) ve çiğ sebzelere (havuç ve kereviz gibi) karşı hafif reaksiyonlar da gösterebilir. Ceviz alerjisi olan tüm bu kişilerin sadece küçük bir kısmında ikincil ceviz alerjisi vardır.

Ceviz Alerjisinin Belirtileri

Ceviz alerjisi potansiyel olarak şiddetli olma eğilimindedir ancak belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Polen kaynaklı ceviz alerjisinde belirtiler hafif seyreder. Ancak gıda kaynaklı ceviz alerjisinde belirtiler şiddetli olabilir. Ceviz alerjisi zamanla düzelme eğilimi göstermez ve yaşam boyu devam eder. Ceviz alerjisinin belirtileri diğer kabuklu yemiş alerjileri ile aynıdır ve şunları içerir:

-Kramp ve mide rahatsızlığı dahil olmak üzere karın ağrısı,

-Bulantı, kusma, ishal,

-Yutma güçlüğü,

-Ağız, boğaz, cilt, gözler, eller veya diğer vücut bölgelerinde kaşıntı,

-Nefes darlığı ve nefes almada zorluk,

-Hırıltılı solunum,

-Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi durumunda, belirtiler alerjene maruz kaldıktan 5 ila 30 dakika içinde başlar. Anafilaksi acil müdahale edilmesi gereken bir durumdur ve tedavi edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Anafilaksi belirtileri şunları içerir:

-Boğazda şişme,

-Hırıltılı solunum,

-Baygınlık,

-Yutma güçlüğü,

-Kurdeşen,

-Kusma,

-Kan basıncında ani düşüş.

Ceviz Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Ceviz alerjisi, diğer kuruyemiş alerjilerinde de olduğu gibi şiddetli olma eğilimindedir. Belirtilerden herhangi birini yaşamanız durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanı ile görüşmeniz gerekecektir. Alerji uzmanınız, ceviz alerjisinin polen kaynaklı mı ya da gıda kaynaklı mı olduğunu belirleyecektir. Alerjiniz polen kaynaklı ise muhtemelen şiddetli belirtiler oluşturmayacaktır. Ancak gıda kaynaklı ise hayatı tehdit edebilir. Bu sebeple alerji uzmanınız moleküler alerji testi yaparak alerjinizin şiddetini ölçebilir. Moleküler alerji testi, alerjinizin anafilaksi eğilimini belirleyebilen kapsamlı bir alerji testidir. Ceviz alerjisinde çapraz reaksiyon da sıklıkla görülen bir durumdur. Moleküler alerji testi çapraz reaksiyonu da ortaya koyarak kaçınmanız gereken diğer alerjenlerle ilgili de bilgi sunacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?