Susam Alerjisi

Susam alerjisi, susam veya ürünlerini tükettikten sonra olumsuz bir bağışıklık tepkisidir. Susam alerjisi olan kişilerin sayısı son yıllarda artmıştır. Susama alerjisi olan bir kişi susama maruz kaldığında, susamdaki proteinler kişinin bağışıklık sistemi tarafından yapılan IgE antikorlarına bağlanır. Bu, kişinin bağışıklık savunmasını tetikleyerek hafif veya çok şiddetli olabilen reaksiyon semptomlarına yol açar. Susam bitkisinin yenilebilir tohumları, unlu mamullerden suşiye kadar dünya mutfaklarında yaygın bir bileşendir. Susamla ilgili birkaç rapor, susam alerjisinin son yirmi yılda dünya çapında önemli ölçüde arttığını göstermektedir. Susam, susam alerjilerinin tanımlanmasını zorlaştıran bir tohum veya yağ şeklinde besinlere eklenebilir. Susam yağı yüksek oranda işlenmez veya rafine edilmez, bu nedenle proteinin bir kısmı bozulmadan kalır. Bu durum, ciddi bir susam alerjisi reaksiyonuna neden olabilir. Ağaç fıstığı alerjileri gibi susam alerjileri de bazen çapraz reaktiftir. Bu durum, susama alerjiniz varsa, benzer tohumlara ve kuruyemişlere de alerjiniz olabileceği anlamına gelir. Fındık ve çavdar tahılı alerjileri genellikle susam alerjisine eşlik eder. Susam, birçok işlenmiş gıdada da bulunur ve bu alerjinin yönetilmesini zorlaştırır.

Susam Alerjisi Belirtileri

Susam alerjisi belirtileri, fıstık alerjisinin belirtileri ile karşılaştırılabilir.  Bu iki alerji de çok şiddetlidir ve acil bakım gerektirir. Susam alerjisi potansiyel olarak ciddi bir alerji olmakla birlikte hafif belirtilerle de kendini gösterebilir. Susam alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Deri döküntüsü, kurdeşen,

-Yüzde kızarıklık veya şişme,

-Boğazda ve ağızda kaşıntı,

-Öksürük, 

-Karın ağrısı,

-Nefes almada zorluk,

-Baygınlık hissi, bayılma,

-Baş dönmesi,

-Hızlı kalp atımı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok şiddetli bir reaksiyondur. Kan basıncında ani bir düşüşe neden olan anafilaksi yaşamı tehdit eder. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, tedavi edilmediğinde ölüme neden olabilir. 

Susam Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Susam, kullanım alanı geniş ve çeşitli formlarda kullanılan bir besindir. Susamın çeşitli alanlarda ve formlarda kullanılabilir olması susamı aynı zamanda gizli bir alerjen de yapar. Susam alerjisi şiddetli olma eğilimindedir ve teşhis edilmesi gerekir. Susamın gizli bir alerjen olması standart testler ile teşhisini zorlaştırabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız susam alerjinizi teşhis etmek için kapsamlı ve etkili bir test olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi alerjinizin kaynağına inerek, alerjen maddeyi net bir şekilde bulacaktır. Kan örneğinizin yüksek teknolojik imkanlarla incelenmesine dayanan bu test aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ortaya koyacaktır. Anafilaksi eğilimli bir alerjiye sahipseniz, alerji uzmanınız her zaman yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım şekli ve kaçınmanız gereken yiyeceklerle ilgili alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?