Avustralya Fındığı Alerjisi

Ağaç yemişleri dünya çapında önemli bir besin kaynağı olmasının yanı sıra en yaygın gıda alerjilerinden biridir. Farklı ağaç kuruyemiş türleri vardır ve aralarındaki alerjik çapraz reaktivite yüksektir. Kabuklu yemiş alerjilerinin belirtileri, daha şiddetli olma eğiliminde olsalar da diğer gıda alerjileriyle aynıdır. Bu ağaç yemişleri arasında bulunan ve şiddeti olma eğilimi gösteren Avustralya fındığı alerjisi de, özellikle bu türün sık tüketildiği bölgelerde, gittikçe yayılmaya başlamıştır.  Avustralya fındığı, Avustralya’ya özgü dört ağaç türünün bir cinsidir ve Proteaceae bitki ailesinin bir parçasını oluşturur. Özellikle tropik bölgelerde sık tüketilen Avustralya fındığı bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Ağaç yemişlerinden olan Avustralya fındığına karşı gelişen alerjiler nadir olmakla birlikte şiddetli ve ciddi olma eğilimindedir. 

Avustralya Fındığı Alerjisi Belirtileri

Avustralya fındığı alerjisinin belirtileri diğer ağaç yemişleri alerjilerinin belirtileri ile benzerdir. Avustralya fındığına maruz kaldıktan kısa süre sonra alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Avustralya fındığı alerjisinin belirtileri hafif, orta ve şiddetli olabilir. Avustralya fındığı alerjisinde şiddetli bir alerjik reaksiyondan önce ortaya çıkabilecek hafif alerjik belirtiler şunları içerir:

-Ciltte kabarık kırmızı yumrular, kurdeşen (ürtiker),

-Dudakların şişmesi,

-Boğazda ve ağızda karıncalanma,

-Ciltte kaşıntı ve kızarıklık,

-Burun akması,

-Boğazda gerginlik hissi,

-Sindirim semptomları; kramplar, mide ağrısı, mide bulantısı veya kusma.

Avustralya fındığında ciddi ve şiddetli bir alerjik reaksiyonun belirtileri şunları içerir:

-Zor veya gürültülü nefes alma,

-Dilin şişmesi,

-Boğazın şişmesi veya boğazda gerginlik hissi,

-Konuşma zorluğu veya ses kısılması,

-Hırıltı veya uzun süren öksürük,

-Kalıcı baş dönmesi veya çöküş,

-Küçük çocuklarda solukluk ve sarkıklık.

Yukarıdaki belirtiler anafilaksi yani alerjik şok belirtilerindendir. Anafilaksi hayatı tehdit eden ciddi bir durumdur ve tedavi edilmemesi durumunda ölüme sebep olabilir. 

Avustralya Fındığı Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Avustralya fındığı alerjisi çok sık görülen bir alerji olmadığı için standart testler ile teşhisi zorlaşabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız, bu alerjinin teşhisinde kapsamlı bir alerji testi olan moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz alınır ve laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. Bu test ile 300 alerjene ve bileşene bakılarak hem alerjinize neden olan madde belirlenir hem de çapraz reaksiyon durumu incelenir. Özellikle ağaç yemişlerinde çapraz reaksiyon sık görülen bir durumdur. Moleküler alerji testi aynı zamanda alerjinizin şiddetini de ortaya koyarak anafilaksi eğilimini de saptayabilir. Alerjiniz şiddetli ise doktorunuz size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. bu enjektörü yanınızdan ayırmamanız gerekir ve alerjik reaksiyonun şiddetli olduğu durumlarda kullanmanız gerekir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?