Üzüm Alerjisi

Üzüm, binlerce yıldır insanlar tarafından yetiştirilen en eski meyvelerden biridir. Üzüm bitkisi, özellikle Akdeniz çevresinde ılıman ve subtropikal iklimlerde yetişir ve doğrudan veya meyve suyu olarak tüketilen meyvesi için yetiştirilir. Üzüm suyu, şarap üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. Olgun meyvenin özünün bileşimi, asma çeşidine, iklime, toprağın fizikokimyasal özelliklerine ve kullanılan tarım yöntemlerine bağlı olarak büyük ölçüde değişir. Üzüm bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir ve bu alerjik reaksiyonlar şiddetli olabilir. Üzümde bir dizi protein izole edilmiş olsa bunlardan birkaçı alerjen olarak karakterize edilmiştir. Üzüm alerjenlerinin değerlendirilmesi, üzümün düşük protein ve yüksek tanen ve pektin konsantrasyonları nedeniyle daha zor hale gelir. Üzüm alerjisi belirli bir üzüm çeşidine özgü olabilirken, diğerlerine tolerans olabilir ve bazı hastaların üzüme, şaraba karşı alerjisi olabilirken, bazı hastaların ise kuru üzümlere alerjisi olabilir. Belirlenen üzüm alerjenleri, bir lipit transfer proteini, bir profilin, bir kitinaz benzeri protein ve bir thaumatin benzeri proteini içerir. Lipid transfer proteini önemli bir alerjendir ve üzüm alerjisi olan bireylerin % 70 ila % 100’ünü duyarlı hale getirebilir. Şiddetli üzüm alerjisi, lipid transfer protein duyarlılığı ile ilişkilendirilmiştir.

Üzüm Alerjisi ve Çapraz Reaksiyon

Üzüm ve Rosaceae meyveleri arasında çapraz reaksiyon gelişebilir. Üzüm, kiraz thaumatin benzeri alerjene benzer bir protein olan bir thaumatin içerir ve bunları içeren diğer gıdalarla çapraz reaksiyona olabilir. Bununla birlikte, protein üzümde küçük bir alerjendir. Üzüm ayrıca şeftali ve kiraz gibi diğer lipid transfer proteini içeren gıdalarla çapraz reaksiyona neden olabilecek bir lipit transfer proteini içerir. Lipid transfer proteini, Rosaceae, ağaç kuruyemişleri, fıstık, bira, mısır, hardal, kuşkonmaz, üzüm, dut, lahana, hurma, portakal, incir, kivi, acı bakla, rezene, kereviz, domates gibi yaygın çapraz reaksiyona girer. Çapraz reaktivitenin ayrıca kayısı, avokado, muz, kiraz, kestane, üzüm, kivi, papaya, çarkıfelek, şeftali ve ananas arasında, üzüm ile şeftali arasında ve üzüm ile kiraz arasında meydana geldiği de bildirilmiştir.

Üzüm Alerjisinin Belirtileri

Üzüm alerjisinin belirtileri hafif, orta şiddette ve şiddetli olabilir. Alerjiye neden olan duruma göre belirtilerin şiddeti değişebilir. Üzüm alerjisinin belirtileri şu durumları içerebilir:

-Oral alerji sendromu belirtileri (ağız ve ağız çevresinde kaşıntı ve karıncalanma hissi),

-Gözlerde kızarıklık,

-Ciltte kızarıklık, kaşıntı, şişme, egzama,

-Astım belirtileri,

-Hırıltılı solunum,

-Nefes darlığı,

-Burun tıkanıklığı, burun akıntısı,

-Alerjik rinit belirtileri,

-Baş dönmesi,

-Baş ağrısı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi; kan basıncında ani düşme, düzensiz kalp ritmi, baş dönmesi, bilinç kaybı gibi belirtilerle kendini gösterebilen şiddetli ve ciddi bir durumdur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir.

Üzüm Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Üzüm alerjisi alerjik şoka neden olabilecek ciddi bir alerjidir. Bu sebeple üzüm alerjisinde, alerjinin şiddetinin belirlenebilmesi için moleküler alerji testi, teşhiste kullanılabilir. Moleküler alerji testi alerjinizin moleküler yayılımını da inceleyerek aynı zamanda alerjinizin şiddetini de belirleyecektir. Üzüm alerjiniz anafilaksi eğilimi gösteriyorsa alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile alerji uzmanınız size eğitim verecektir. Üzüm alerjiniz eğer huş ağacı poleni alerjisinden kaynaklanıyorsa eğer alerji iğneleri ile tedavi planı oluşturulabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?