Domuz Eti Alerjisi

Domuz etinin tüketilmesi, bazı toplumlarda tabudur ve tüketilmez. Ancak dünya genelinde domuz eti tüketimi oldukça yaygınlık gösterir. Domuz eti, duyarlı kişilerde alerji semptomlarına neden olabilen bir besindir. Bağışıklık sisteminin domuz etinde bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi alerjiye zemin hazırlayan ana etmendir. Bağışıklık sistemi, bu zararlı madde ile mücadeleye girişir ve bu mücadele için antikor ve histamin üretir. Kişi, bir sonraki domuz eti maruziyetinde histamin salınır. Histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Domuz Etinin Özellikleri

Domuz eti, MÖ 5.000’li yıllardan beri insanlar tarafından yemek için yetiştirilen evcil domuzdan elde edilen eti ifade eder. Domuz eti, dünya çapında en çok tüketilen ettir ve en büyük tüketiciler Çin, Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri, Rusya ve Brezilya’dır. Domuz eti taze etten pişirilebilir veya zamanla tütsüleme, tuzlama veya diğer yöntemlerle de pişirilir. Domuz etinden, jambon, sosis, salam, ezme, terrine ve domuz pastırması gibi çeşitli yiyecekler yapılır. Geleneksel Avrupa sosislerinin çoğu domuz etinden yapılmaktadır. Jambon ve domuz pastırması, taze kesilmiş domuz eti ve salamura veya tütsüleme yoluyla tuzla kürlenerek yapılır. Domuz eti ve domuz yağı, birçok işlenmiş et ürününde ortak bir bileşen olduğundan, gizli bir alerjen olarak kabul edilebilir.

Domuz Eti Alerjisi Belirtileri

Domuz eti alerjisi belirtileri, diğer et alerjilerinin belirtileri ile aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazı kişilerde bu belirtiler hayatı tehdit eden ciddi reaksiyonlara neden olabilir. Domuz eti alerjisinin tipik belirtileri şunları içerir:

-Astım,

-Deri döküntüsü, deri iltihabı

-Kaşıntı,

-Baş ağrısı,

-Mide bulantısı, kusma veya mide krampları,

-Burun akıntısı veya tıkanması,

-Kırmızı, kaşıntılı, sulu gözler,

-Hapşırma,

-Hırıltılı solunum veya nefes almada zorluk

-Anafilaksi.

Anafilaksi, hayatı tehdit eden ciddi bir alerjik reaksiyondur. Anafilaksi durumunda kan basıncında ani bir düşüş yaşanır ve kişi şoka girebilir. Acil müdahale edilmeyen anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Domuz Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, yüzlerce alerjeni saptayabilen kapsamlı bir alerji testidir. Bileşene dayalı olan bu test, alerjinin bileşenini, moleküler yayılmasını ve şiddetini ortaya koyması bakımından etkili bir testtir. Domuz eti alerjisinde, alerjen maddeyi derinlemesine inceleyen bu test, alerjinin yönetiminde ve tedavisinde izlenecek yolu belirlemede büyük rol oynar. Çapraz reaksiyon durumunu da ortaya koyan moleküler alerji testi, kaçınmanız gereken diğer durumlar hakkında da bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?