Kiraz Alerjisi

Küresel olarak, kiraz yetiştiriciliğinin çoğu Avrupa’da yerleşiktir, ancak iklimin izin verdiği her yerde yetiştirilir ve ılıman bölgelerde doğal yabani popülasyonlar da mevcuttur. Kiraz ağacı, 4 ila 10 metre yüksekliğinde, önemli bir gövdeye sahip, yaprak döken bir ağaçtır. İlkbaharda kiraz ağacı, saf beyaz çiçek üretir. Kiraz meyvesi, olgunlaştığında rengi parlak kırmızıdan koyu mora değişen küçük (1-2 cm çapında) bir sert çekirdekli meyvedir. Kirazlar ham hallerinde yenilebilir ve olgunluğa bağlı olarak tatlıdan hafif buruk veya acı arasında değişebilir. Kirazda bulunan bir dizi alerjen; lipit transfer proteini, thaumatin benzeri protein ve profilin dahil olmak üzere karakterize edilmiştir. Kiraz alerjisi iki şekilde gerçekleşir. Birinci tip kiraz alerjisinde, alerji kirazda bulunan proteine tepki olarak gelişir. İkinci tip alerjide ise oral alerji sendromu adı verilen bir durum oluşur. Bu durumun nedeni ise huş ağacı polenine alerjisi olan kişilerin bağışıklık sisteminin kirazdaki benzer protein yapısına sahip maddeye de tepki vermesidir. Bağışıklık sistemi bu benzer proteinleri aynı olarak nitelendirir ve bunun neticesinde alerjik reaksiyon gelişir. 

Kiraz Alerjisi Belirtileri

Kiraz alerjisinin belirtileri, alerjiye neyin sebep olduğuna bağlı değişkenlik göstermekle birlikte kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler olabilirken bazı kişilerde ise belirtiler şiddetlidir.

Kiraz alerjisinin belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen,

-Ciltte kaşıntı,

-Mide bulantısı, kusma,

-Nefes almada zorluk,

-Yüzün şişmesi,

-Boğazda ya da göğüste gerginlik hissi,

-Karın ağrısı,

-Kan basıncında düşüş,

-Hızlı veya zayıf kalp ritmi,

-Baş dönmesi,

–Baygınlık hissi, bayılma,

-Anafilaksi.

Anafilaksi oldukça şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölüme sebep olabilir. 

Kiraz Alerjisinde Moleküler Alerji Testi

Kiraz alerjisinde moleküler alerji testi oldukça önemli olmaktadır. Moleküler alerji testi kapsamlı bir test olduğu için alerjinin bileşenlerini ve tüm detaylarını ortaya koyabilecek bir testtir. Kiraz alerjisinde durum eğer polenden kaynaklanıyorsa burada bir çapraz reaksiyon söz konusu demektir. Alerjinizde durum polenden kaynaklanmıyorsa, alerjiniz daha ciddi olma eğilimi gösterir. Moleküler alerji testi, alerjinizin moleküler dağılımını ve belirtilerinin şiddetini ortaya koyarak alerjinizin kaynağına iner. Kan örneğinizin detaylı bir şekilde incelendiği moleküler alerji testi, 300 adet alerjeni de kontrol ederek çapraz reaksiyondan kaynaklanan alerjilerinizi de ortaya koyar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?