Domates Alerjisi

İnsanlar yedikleri herhangi bir sayıda yiyeceğe karşı alerji geliştirebilirken, gerçek bir gıda alerjisi olarak kabul edilmedikleri zamanlar olabilir. Gerçek bir alerji, bağışıklık sisteminin normalde zararsız bir maddeye (bu madde alerjen olarak bilinir) anormal şekilde tepki vermesi ve alerji semptomlarını tetiklemesi durumudur. Bazı kişilerde de domatese karşı bir duyarlılık gelişir. Bu duyarlılık alerjik reaksiyona neden olabilirken alerji dışında bir duyarlılık da olabilir. Domates alerjisi bağışıklık sisteminin bir tepkisi olarak gelişir. Bağışıklık sistemi domateste bulunan bazı maddeleri zararlı olarak algılar ve bu maddelerle mücadeleye girer. Bunun neticesinde histamin gibi kimyasallar salgılanır ve alerjik reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. Domates duyarlılığı ise bağışıklık sistemi ile alakalı bir durum değildir. Domates duyarlılığı sindirim sisteminin bir tepkisidir ve belirtileri her ne kadar alerjik reaksiyon belirtilerine benzese de alerji belirtileri kadar ciddi değildir.  Domates alerjisi iki farklı şekilde olabilir. Birinci şekilde domatese karşı bir alerji gelişirken ikinci tür de çapraz reaksiyon söz konusudur. Çim poleni alerjisi olan kişilerde çapraz reaksiyona bağlı domates alerjisi gelişebilir. 

Domates Alerjisinin Belirtileri

Domates alerjisi çapraz reaksiyondan kaynaklanıyorsa eğer belirtiler oral alerji sendromunu içeren belirtiler olabilir. oral alerji sendromunu içeren belirtiler daha hafif olma eğilimindedir ve lokal olarak gelişir. Oral alerji sendromunun belirtileri şunlardır:

-Hafif bir kaşıntı, yanma veya karıncalanma hissi,

-Dudaklarda, ağızda, dilde hafif şişlik,

-Geçici burun tıkanıklığı, hapşırma veya burun akıntısı.

Oral alerji sendromu belirtileri genellikle birkaç dakika sürer ve kendiliğinden geçer. Oral alerji sendromunun belirtileri nadiren ciddi seyreder. Domates alerjisi çim poleninden kaynaklanıyorsa ve belirtiler oral alerji sendromunu içeriyorsa; kişi genellikle pişmiş domatese tepki vermez. 

Nadir durumlarda, oral alerji sendromu olan bir kişi, anafilaksi olarak bilinen daha aşırı bir alerjik tepki yaşayabilir. Bu durum genellikle yalnızca şiddetli çimen poleni alerjisi olan kişilerde olur. Anafilaksi semptomları arasında solunum sıkıntısı, kurdeşen, yüzde şişme, hızlı kalp atış hızı, kafa karışıklığı, baş dönmesi, yüzde şişme, bayılma ve kafa karışıklığı yer alır. Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. 

Domates Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi kapsamlı ve etkili bir alerji testidir. 300 alerjene ve bileşene bakan moleküler alerji testi, alerjinin tüm detaylarını ortaya koyabilir. Alerjinin gerçek bir alerji olup olmadığı, çapraz reaksiyon durumlarını da açıklığa kavuşturan moleküler alerji testi alerjinizin moleküler yayılımını da belirleyerek alerjinin şiddetini de ortaya koyar. Alerjiniz, alerjik şoka neden olabilecek şiddette bir alerji ise, alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi durumunda kullanılması gereken acil durum ilacıdır. Çim alerjisine bağlı şiddetli bir alerjiniz varsa eğer, alerji uzmanınız alerji aşısını içeren bir tedavi programı da oluşturabilir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?