Kavun Alerjisi

Kavun, Cucurbitaceae ailesine ait, tatlı, yenilebilir etli bir meyvedir. Kavunun tarihi milattan önceki yıllara dayanmaktadır ve çok uzun yıllardır dünya genelinde yaygın olarak yetiştirilen bir bitkidir. Kavunun çok sayıda çeşidi vardır ve besleyici besinler arasında yer alır. Bazı kişilerde ise kavuna karşı aşırı bir duyarlılık vardır ve bu kişilerde alerji gelişir. Kavun alerjisi yetişkinlerde ve çocuklarda görülebilen bir alerji çeşididir. Kavun alerjisi bağışıklık sisteminin aşırı tepkisi neden olur. Bağışıklık sisteminin kavunda bulunan bazı maddeleri zararlı olarak görmesi neden olur. Bağışıklık sistemi zararlı olan bu madde ile mücadeleye girer ve bazı kimyasallar salgılar. Bu kimyasalların salınması alerjik reaksiyonu oluşturur ve bazı belirtiler meydana gelir. Kavun alerjisinde aynı zamanda çapraz reaksiyon da oluşabilir. Bağışıklık sisteminin alerjik tepki verdiği maddeye benzer yapıya sahip maddelere de tepki vermesi çapraz reaksiyonu oluşturur. Çim polenine duyarlı kişilerde kavuna karşı duyarlılık oluşur. Ragweed polenine duyarlıysanız eğer kavuna da alerji geliştirebilirsiniz. 

Kavun Alerjisi Belirtileri

Kavun alerjisinin belirtileri kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu belirtiler şiddetli ya da hafif olabilir. Çok az miktarda kavuna maruz kalmak bile alerjik reaksiyonu tetikleyebilir ve şiddetli bir reaksiyona neden olabilir. Kavun alerjisinin belirtileri şu durumları içerir:

-Ağızda kaşıntı,

-Ağızda karıncalanma hissi,

-Ciltte kaşıntı,

-Burun tıkanıklığı,

-Yüzün şişmesi,

-Dil, dudaklar ve boğazın şişmesi,

-Mide bulantısı veya kusma,

-Hırıltılı solunum,

-Nefes almada zorluk,

-Anafilaksi.

-Anafilaksi çok ciddi ve şiddetli bir reaksiyondur. Anafilaksinin belirtileri şunları içerir:

-Nefes almayı engelleyecek derecede boğazın şişmesi,

-Hava yollarının daralması,

-Kan basıncında şiddetli düşüş,

-Zayıf, hızlı ya da düzensiz kalp ritmi,

-Baş dönmesi,

-Bilinç kaybı.

Anafilaksi acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur. Müdahale edilmeyen anafilaksi, hayatı tehdit eder ve ölüme sebep olabilir. 

Kavun Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Kavun alerjisinin teşhisinde moleküler alerji testi kullanılarak alerjinin gerçek bir alerji mi ya da çapraz bir reaksiyon sonucunda mı oluştuğu gibi sorular netlik kazanır. Bazı polenlere karşı alerjisi olan kişilerde kavun alerjisi oluşabilir ve bu alerji nispeten daha hafif belirtiler gösterebilir. Ancak kavun alerjisinin gerçek bir alerji olması şiddetli belirtileri de beraberinde getirebilir. Bu sebeple kavun alerjisine tam olarak neyin sebep olduğu moleküler alerji testi ile saptanmalıdır. Moleküler alerji testi bileşene dayalı bir testtir ve alerji hakkında birçok detayı saptayabilir. Alerjinin şiddeti, alerjinin moleküler dağılımı, anafilaksi riski, alerjiye sebep olan alerjen maddenin de saptandığı moleküler alerji testi kan örneğinin detaylı bir şekilde incelenmesi ile sonuçlandırılır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?