Deniz Tarağı Alerjisi

Kabuklu deniz ürünleri alerjileri, dünya genelinde yaygın olarak görülen besin alerjilerindendir. Deniz ürünlerine karşı gelişen alerjik reaksiyonlar ciddi ve şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Ömür boyu devam etme eğilimi gösteren deniz ürünleri alerjenlerinden biri de deniz tarağıdır. Bağışıklık sisteminin deniz tarağında bulunan bazı proteinleri zararlı olarak algılaması alerjik reaksiyon için zemin hazırlar. Vücudu korumak için histamin gibi kimyasallar salgılayan bağışıklık sistemi alerjik belirtilerin oluşmasına neden olur. Deniz tarağı alerjisi belirtileri de diğer deniz ürünleri alerjilerinin belirtileri ile aynıdır ve şu durumları içerir:

-Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kusma,

-Nefes almada zorluk veya hırıltı,

-Kaşıntı, kurdeşen veya egzama dahil cilt reaksiyonları,

-Yüz, dudak, dil, boğaz, kulaklar, parmaklar veya ellerde şişme,

-Baş dönmesi, bayılma,

-Anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli ve hayatı tehdit eden bir alerjik reaksiyondur. Nefes almada güçlük, hızlı nabız, kan basıncında ani düşüş, bilinç kaybı gibi durumlar anafilaksi belirtilerindendir. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Deniz Tarağının Özellikleri

Deniz tarağı, Pectinidae ailesindeki sayısız tuzlu su istiridyesi veya deniz çift kabuklu yumuşakçalarından bir türdür. Bununla birlikte bu tabir, bazen dikenli istiridyeleri de içeren süper aile Pectinoidea içindeki diğer yakın akraba ailelerdeki türlere de uygulanır. Deniz tarağı, tatlı suda olmamasına rağmen dünyanın tüm okyanuslarında bulunan kozmopolit bir çift kabuklular ailesidir. Kısa mesafelerde hızla yüzebilen ve hatta okyanus tabanından biraz uzaklaşabilen birçok türün bulunduğu, birincil olarak “özgür yaşayan” olan çok az sayıda çift kabuklu hayvan grubundan biridir. Birçok deniz tarağı türü gıda kaynağı olarak oldukça değerlidir ve bazıları su ürünleri yetiştiriciliği olarak yetiştirilir. Parlak renkli, simetrik, yelpaze şeklindeki deniz tarağı kabukları, antik çağlardan beri sanat, mimari ve tasarımda motifler olarak kullanılmaktadır. Yaygın dağılımları nedeniyle, deniz tarağı kabukları plajlarda yaygın bir manzaradır ve genellikle parlak renklidir, bu da onları insanlar tarafından toplanmak için popüler bir nesne haline getirir. 

Deniz Tarağı Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, özellikle ciddi olma eğilimi gösteren alerjilerin teşhisinde kullanılması gereken bir alerji testidir.  Alerjinin kaynağına inen bu test, alerjinin moleküler yayılımını ve alerjinin şiddetini ölçmesi bakımından oldukça faydalı bir testtir. Deniz tarağı alerjisi, şiddetli olma eğilimi gösteren bir alerji türüdür. Testin sonucunda alerjinizin şiddetli ve ciddi olduğu sonucuna varılırsa alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, anafilaksi gibi şiddetli reaksiyonların tedavisinde kullanılması gereken acil tedavi yöntemidir. Moleküler alerji testi, çapraz reaksiyon durumunu da inceler ve kaçınmanız gereken diğer durumlarla ilgili bilgi sağlar. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?