Badem Alerjisi

Ağaç yemişlerine ve tohumlarına karşı alerjiler daha şiddetli olma eğilimindedir, yaşamı tehdit eder ve bazen ölümcül reaksiyonlara neden olur. Ağaç yemiş alerjisi olan kişiler, yakından ilişkili bitki türlerinden gelmese bile, bir dizi farklı türden kabuklu yemişlerin tetiklediği reaksiyonlardan da muzdariptir. Genel olarak bu alerjiler, pişirme gibi işlemlere dirençli olan kuruyemişlerde ve tohumlarda bulunan ana proteinler tarafından tetiklenir. Badem, ağaç yemişleri içinde yer alır ve kullanım alanı oldukça geniştir. Badem çiğ tüketilebilirken işlenmiş gıdalarda da yer alır. Unlu mamuller, dondurmalar, atıştırmalıklar, tatlılar, içecekler ve bazı soslar badem içerebilir. Badem alerjisi olan bir kişide, bağışıklık sistemi bademde bulunan bazı proteinleri zararlı görür ve bu proteinlerle bir mücadeleye girer. Bu durumun neticesinde alerjik reaksiyon meydana gelir. 

Badem Alerjisinin Belirtileri

Badem alerjisinin belirtileri şiddetli olma eğilimindedir. Kişiden kişiye değişen belirtiler diğer ağaç yemişlerinde ortaya çıkan belirtiler ile aynıdır. Alerjisi olan kişilerde çok az miktarda badem yemek hatta bademe dokunmak bile alerjik reaksiyona neden olabilir. Bazı kişilerde badem solumak bile şiddetli alerjik reaksiyona neden olabilir. Badem alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Gözlerde kaşıntı,

-Ağızda kaşıntı,

-Ağızda karıncalanma,

-Boğaz ve boğaz çevresinde gerginlik hissi,

-Burun tıkanıklığı,

-Dudak çevresinde kızarıklık,

-Deride kızarıklık,

-Yüzde şişlik,

-Sulu gözler,

-Baş ağrısı,

-Hırıltı,

-Ciddi deri döküntüsü,

-Boğaz çevresinde şişlik,

-Baş dönmesi,

-Düşük kan basıncı,

-Dudak şişmesi,

-Taşikardi, artan kalp hızı,

-Boğazda şişlik,

-Dilin şişmesi,

-Nefes almada zorluk,

-Astım benzeri semptomlar,

-İshal,

-Baş ağrısı,

-Ses kısıklığı,

-Mide bulantısı ya da kusma,

-Gözlerde kızarma,

-Ciltte kızarıklık,

-Sinüs ağrısı,

-Hapşırma,

-Yutma sorunları.

Badem alerjisi, anafilaksi adı verilen ve hayatı tehdit eden şiddetli bir reaksiyona neden olabilir. Anafilaksi, acil tıbbi müdahale gerektirir ve tedavi edilmediği durumlarda ölüme sebep olabilir. 

Badem Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Ağaç yemişlerine karşı gelişen alerjiler potansiyel olarak şiddetlidir. Bu sebeple badem yedikten sonra herhangi bir belirti oluşması durumunda vakit kaybetmeden bir alerji uzmanına gitmeniz gerekir. Alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir inceleyebilmek için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi; alerjinize hangi maddenin sebep olduğunu, alerjinizden kaynaklanabilecek çapraz reaksiyonları, alerjinizin moleküler yayılımını ve alerjinizin şiddetini belirleyebilen kapsamlı bir alerji testidir. Kan örneğinizin detaylı incelenmesine dayanan moleküler alerji testi, alerjinizin anafilaksi eğilimini de ortaya koyacaktır. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?