Yengeç Alerjisi

Yengeç, kabuklu deniz ürünleri içerisinde en sık tüketilen ürünlerden biridir. Bu durum da yengeci, kabuklu deniz ürünleri alerjilerinin büyük bir kısmının sorumlusu yapar. Yengeçte bulunan bazı proteinler bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak algılanır ve bu proteinler bağışıklık sistemini harekete geçirir. Vücudu korumak için histamin gibi kimyasallar üreten bağışıklık sistemi, zararlı olarak gördüğü proteinle karşılaşması durumunda alerjik bir tepki verir. Bu bağışıklık tepkisi bazı kişilerde hayati risk oluşturan reaksiyonlara neden olabilir. 

Yengeç Özellikleri

Yengeçler, tatlı suda ve bazı türler söz konusu olduğunda karada olduğu kadar dünya okyanuslarında da bulunan kabuklulardır. Kalın bir dış iskeletle kaplıdırlar ve on bacak ve bir çift kıskaçları vardır. Yengeçler, insanlar tarafından tüketilen en popüler kabuklu deniz türlerinden biridir ve dünya çapında yakalanan, yetiştirilen ve tüketilen tüm deniz kabuklularının beşte birini oluşturur. Toplam küresel tüketim, yılda 1,5 milyon ton civarındadır. Yengeç eti yumuşak, narin ve tatlıdır. Yengecin pençelerinden ve bacaklarından gelen beyaz yengeç eti ile vücuttan gelen kahverengi yengeç eti arasında bir ayrım yapılır. Beyaz etin yağı daha düşüktür, ancak kahverengi et daha yüksek oranda omega 3 yağ asitlerine sahiptir. Dişi yengecin turuncu veya sarı yumurtası da havyara benzer şekilde yenebilir. Yengeçlerin yemeye hazırlanması bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bazı türler bütün olarak yenilirken, diğerlerinde sadece bacaklar veya pençeler gibi belirli kısımlar kullanılır. Yumuşak kabuklu yengeçlerde, kabuğun kendisi de yenir. 

Yengeç Alerjisi Belirtileri

Kabuklu deniz ürünlerinde belirtiler, bu ürünlere maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Yengeç alerjisi de durum aynıdır. Bazı kişilerde bu ürünlerin buharının solunması bile ciddi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Yengeç alerjisinin belirtileri, besin alerjisi belirtileri ile aynıdır ve şu durumları içerir:

-Ağızda karıncalanma,

-Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kusma,

-Tıkanıklık, nefes darlığı veya hırıltılı solunum,

-Kaşıntı, kurdeşen veya egzama dahil cilt reaksiyonları,

-Yüz, dudak, dil, boğaz, kulaklar, parmaklar veya ellerde şişme,

-Baş dönmesi veya bayılma,

-Nefes almayı zorlaştıran şişmiş bir boğaz,

-Hızlı nabız,

-Aşırı baş dönmesi veya bilinç kaybı,

-Kan basıncında şiddetli bir düşüş,

-Anafilaksi.

Yengeç Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Deniz ürünleri alerjileri, şiddetli reaksiyonlara neden olabilir. Bu sebeple deniz ürünleri alerjileri ciddi alerjilerdir ve teşhisi oldukça önemlidir. Alerji uzmanınız sizden yengeç alerjinizin teşhisi için kapsamlı bir test olan moleküler alerji testini isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjiyi detaylı bir şekilde derinlemesine inceleyen son teknoloji bir alerji testidir. Bu test alerjinin moleküler yayılımını da inceleyerek, alerjinizin şiddetini de ölçecektir. Alerjiniz şiddetli olma eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız her zaman yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile ve kaçınmanız gereken durumlarla ilgili alerji uzmanınız sizi bilgilendirecektir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?