Kalamar Alerjisi

Kalamarın kabuğu olmasa da istiridye ve midye gibi kabuklu deniz hayvanları ile ilgilidir. Çoğu gıda alerjisinde olduğu gibi belirtiler genellikle oral alerji sendromu gibi hafiftir, ancak tüketimden sonra anafilaktik şok gibi ciddi semptomlar da ortaya çıkabilir. Bağışıklık sisteminin kalamarda bulunan bazı maddeleri tehdit olarak algılaması alerjik reaksiyonu başlatan esas sebeptir. Bağışıklık sistemi bu tehlike ile mücadele etmek için histamin gibi kimyasallar üreten ve kalamarla karşılaştığında bu kimyasalları salgılar. Histamin salınımı alerjik reaksiyon belirtisinin ortaya çıkma nedenidir. Kalamar türleri arasında çapraz reaktivite beklenebilir. Kalamar ve karides ile diğer kabuklular (ıstakoz, yengeç) arasında çapraz reaksiyon oluşabilir. 

Kalamarın Özellikleri

Kalamar, bir ahtapot türüdür. Normalde pişmiş veya kızartılmış olarak yenir. Kullanım şekli, ülkeler arasında farklılık göstermektedir. 300’den fazla kalamar türü vardır, ancak yaygın olarak tüketilen yalnızca birkaç tür vardır. Kalamar, uzun gövdeli, büyük gözlü, sekiz kollu ve iki dokunaçlı birkaç kafadanbacaklı türünün adıdır. Dünya çapında bölgesel mutfaklarda yemek olarak kullanılır. Gövde tamamen doldurulabilir, düz parçalara kesilebilir veya halkalar halinde dilimlenebilir. Kollar, dokunaçlar ve mürekkep de yenilebilir. Japonya’da kalamar genellikle sashimi olarak çiğ olarak veya meyilli (tempura) derin kızartılmış olarak yenir. Kalamar, iyi bir çinko ve manganez kaynağıdır ve ayrıca bakır, selenyum, B12 vitamini ve riboflavin bakımından zengindir.

Kalamar Alerjisi Belirtileri

Kalamara aşırı duyarlılık, hassas kişilerde gıda alerjisi semptomlarına neden olabilir. Kalamar alerjisi ile ilgili raporlarda, hastalar kalamar yedikten veya kalamar pişirirken buharları soluduktan sonra genellikle ani aşırı duyarlılık reaksiyonları yaşadılar. Kalamar alerjisinin bazı belirtileri şunlardır:

-Ürtiker,

-Anjiyoödem,

-Astım belirtileri,

-Alerjik rinit,

-Kaşıntı, 

-Bulantı,

-Kusma veya ishal, 

-Kontakt dermatit,

-Anafilaksi.

Anafilaksi şiddetli ve ciddi bir alerjik reaksiyondur. Acil tıbbi müdahale gerektiren anafilaksi, müdahale edilmediği durumlarda ölümle sonuçlanabilir. 

Kalamar Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Balık ve kabuklu deniz ürünleri alerjileri şiddetli etkileri olabileceğinden ciddi alerjilerdendir. Bu sebeple alerji uzmanınız detaylı bir teşhis için sizden moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi, alerjinin moleküler yayılımını ve şiddetini ölçen kapsamlı bir alerji testidir. 300 alerjene ve bileşen bakabilen bu test, çapraz reaksiyonla ilgili de bilgi sağlar. Kalamar alerjiniz alerjik şok eğilimindeyse, alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi şiddetli reaksiyonlarda kullanılması gereken acil bir tedavi yöntemidir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?