Koyun Eti Alerjisi

Koyun eti, duyarlı bireylerde alerji semptomlarına neden olabilen bir besindir. Et alerjileri, çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilen alerji türüdür. Et alerjilerinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Koyun eti de alerjik reaksiyona neden olan etlerden biridir. Koyun etinde bulunan alerjenler spesifik olarak karakterize edilmemiştir ancak alerjiye neden olan bazı proteinler belirlenmiştir. Bazı araştırmalar, koyun eti sığır etinin ortak alerjenleri paylaştığını tespit etmiştir. Ayrıca koyun eti alerjisi, koyun yünü ile de ortak bazı alerjenlere sahiptir. Bu durum da çapraz reaksiyon oluşmasına neden olabilir. Çapraz reaksiyon, farklı ürünlerin benzer proteinleri paylaşmasından dolayı ortak bağışıklık tepkisi olarak nitelendirilir. 

Koyun Etinin Özellikleri

Koyun eti, yetişkin evcilleştirilmiş koyunlardan elde edilen ete verilen terimdir. Bir yaşına kadar olan koyunlar kuzu olarak bilinir, bir yaşından büyük olanlar ise koyun olarak bilinir.  Genel olarak, kesim anında koyun ne kadar gençse, et o kadar değerlidir. En büyük koyun eti tüketicileri Sudan, Kazakistan, Avustralya, Cezayir ve Uruguay’dır, ancak çoğu ülkede popüler bir et ve geleneksel olarak Akdeniz, Kuzey Afrika, Orta Doğu ve Kuzey Avrupa mutfaklarında önemli bir içeriktir. Koyun, yünü için de yetiştirilen bir hayvan türüdür. 

Koyun Eti Alerjisi Belirtileri

Koyun eti alerjisinin belirtileri, diğer et alerjisi belirtileri ve besin alerjisinin tipik belirtileri aynıdır. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterir ve bazı kişilerde anafilaksi meydana gelebilir. Anafilaksi, yaşamı tehdit eden şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, zayıf nabız, baş dönmesi gibi bulguların olduğu anafilaksi, tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. Koyun eti alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Kurdeşen, kaşıntı veya deri döküntüsü,

-Dudakların, yüzün, dilin ve boğazın veya vücudun diğer bölümlerinin şişmesi,

-Burun akıntısı ve hapşırma,

-Baş ağrısı,

-Karın ağrısı, ishal, bulantı veya kusma,

-Hırıltılı solunum veya nefes darlığı

-Anafilaksi.

Koyun Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Et alerjileri yaygın olmayan alerjilerdir. Bu sebeple standart alerji testlerinde teşhisi zor olabilir. Alerji uzmanınız, belirtilerinizi dinledikten sonra, alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek ve alerjinizin nedenini saptamak için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, alerjiyi kapsamlı bir şekilde inceleyen, 300 alerjene ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Bu test, alerjinizin moleküler yayılımını inceleyerek, alerjinizin şiddetini de ölçümler. Alerjiniz, anafilaksi gibi ciddi bir reaksiyon oluşturma eğilimindeyse eğer, alerji uzmanınız sürekli yanınızda taşımanız gereken bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili ve kaçınmanız gereken durumlarla ilgili alerji uzmanınız size eğitim verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?