Tavşan Eti Alerjisi

Tavşanlar Antarktika hariç her kıtada bulunur ve eski zamanlardan beri insanlar tarafından etleri için avlanırlar. Günümüzde tavşan etinin çoğu çiftlik hayvanlarından üretilmektedir ve küresel tavşan eti tüketimi yaklaşık 2 milyon ton olarak tahmin edilmektedir. Tavşan etinin protein oranı yüksektir ve özellikle yağ oranı düşüktür. Bu da tavşanı sık tüketilen besinlerden biri haline getirir. Bazı kişilerde tavşan etine karşı alerjik bir reaksiyon gelişebilir. Alerji, vücudun tehdit olarak algıladığı bir maddeye karşı kendini savunma girişiminin sonucudur. Vücut, istilacılar ile savaşmak için bağışıklık sistemini kullanır ve histamin salgılar. Alerjik reaksiyon, bir kişi tahriş ediciye ilk kez maruz kaldığında değil, tekrarlanan maruziyetlerden sonra meydana gelir. Herhangi bir madde alerjik bir reaksiyonu tetikleyebilir. Tavşan etinde bulunan bazı maddelerin bağışıklık sistemi tarafından zararlı olarak nitelendirmesi bu alerjinin oluşmasına neden olur. 

Tavşan Eti Alerjisi Belirtileri

Tavşan eti alerjisi belirtileri, tavşan etine maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtilerin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde belirtiler hafif olabilirken bazı kişilerde ise çok şiddetli belirtiler meydana gelebilir. tavşan eti alerjisinin tipik belirtileri şunlardır:

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Deri reaksiyonları; kızarıklık, tahriş

-Kurdeşen,

-Dudaklarda ve dilde şişme,

-Şiş ve sulu gözler,

-Öksürük, hırıltılı solunum,

-Hapşırma,

-Karın krampları,

-İltihaplı veya şişmiş bir boğaz,

-Şişmiş dil veya dudaklar.

Alerjik reaksiyonun daha şiddetli olduğu durumlarda anafilaksi adı verilen ciddi bir durum meydana gelir. Anafilaksi, acil tıbbi müdahale gerektiren bir durumdur ve müdahale edilmeyen anafilaksi ölüme neden olabilir. Anafilaksi belirtileri arasında şu belirtiler yer alır:

-Nefes almada zorluk,

-Kalp çarpıntısı,

-Kan basıncında düşüş,

-Bilinç kaybı.

Tavşan Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Moleküler alerji testi, 300 alerjen ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testinde kan örneğiniz laboratuvar ortamında detaylı bir şekilde incelenir. Yüzlerce alerjene bakabilen bu test tavşan eti alerjisinin teşhisinde de önemli bilgiler sunması bakımından faydalıdır. Tavşan eti alerjisi nispeten nadir görülen bir alerjidir bu sebeple standart alerji testleri ile teşhis edilmesi zor olabilir. Moleküler alerji testi, tavşan eti alerjisinin detaylı incelemesini yaparak, alerjinin ciddiyetini ve şiddetini ölçebilir. Çapraz reaksiyon durumunu da inceleyen bu test, kaçınmanız gereken diğer durumlar hakkında da bilgi verir.

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?