Yaban Mersini Alerjisi

Yaban mersini bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Yaban mersini alerjisi, bağışıklık sisteminin genellikle zararsız olan maddeleri zararlı olarak nitelendirmesi sonucu meydana gelir. Zararlı besine karşı mücadeleye girişen bağışıklık sistemi, antikor ve histamin gibi kimyasallar üretir. Vücut bu madde ile karşılaştığında histamin salınır ve bu kimyasalın salınması alerjik reaksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasına neden olur. 

Yaban Mersini Özellikleri

Yaban mersini adı, aynı cinste 50’den fazla türe sahip olan bir dizi çalıdan almaktadır. Yaban mersininin iki ana çeşidi vardır; düşük çalı yaban mersini ve yüksek çalı yaban mersini. Yaban mersini, ılıman ve soğuk iklimlerde yabani olarak yetişir ve yetiştirilir. Yaban mersinin genellikle çiğ olarak yenir veya kek veya pasta gibi unlu mamullere eklenirler. Yaban mersini kuş üzümü gibi kurutulabilir ve kurutulmuş yaprakları çay yapmak için kullanılabilir. Taze yenildiğinde yaban mersini hafif bir müshil etkisine sahiptir, ancak kurutulmuş meyve büzücüdür ve ishal ve sistiti tedavi etmek için kullanılabilir. Yaban mersini çayı güçlü bir şekilde sıkılaştırıcı, idrar söktürücü, tonik ve idrar yolu için bir antiseptiktir ve ayrıca diyabetik durumdaki hastalara fayda sağladığı ve hatta diyabeti tedavi ettiği söylenir. Yeşil ve mavi boyalar sırasıyla yapraklardan ve meyvelerden elde edilir ve kumaşların renklendirilmesinde ve ayrıca ikinci durumda mürekkep üretiminde kullanılır. 

Yaban Mersinin Alerjisinin Belirtileri

Yaban mersini alerjisinde belirtiler, yaban mersinine maruz kaldıktan kısa süre sonra ortaya çıkar. Bu belirtilerin şiddeti hafif olabileceği gibi şiddetli belirtiler de meydana gelebilir. Yaban mersini alerjisinin belirtileri şu durumları içerebilir:

-Kaşıntı,

-Şişme

-Kurdeşen, şişme veya kızarıklık,

-Karın ağrısı,

-Mide bulantısı,

-Kusma,

-İshal,

-Burun akıntısı veya tıkalı burun,

-Öksürme,

-Hapşırma,

-Hırıltılı solunum,

-Nefes almada güçlük,

-Kan basıncında düşüş,

-Baş dönmesi,

-Bayılma,

-Anafilaksi (alerjik şok).

Anafilaksi yani alerjik şok şiddetli ve ciddi bir reaksiyondur. Hayatı tehdit eden bu reaksiyon acil tıbbi müdahale gerektirir. Müdahale edilmeyen alerjik komaya ve hatta ölüme sebep olabilir. 

Yaban Mersini Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Yaban mersini alerjisi çok sık görülen bir alerji değildir. Ancak nadir bir alerji olmasına rağmen ciddi sonuçları olduğu için teşhis edilmesi gereken bir alerji çeşididir. Yaban mersini alerjisi nadir görüldüğü için standart alerji testleri ile teşhis edilmesi zor olabilir. Bu sebeple alerji uzmanınız yaban mersini alerjinizi teşhis etmek için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, 300 alerjene bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi yanı zamanda alerjinizin moleküler yayılımını ve şiddetini de ölçerek alerjik şok eğilimini de saptayabilir. Yaban mersini alerjiniz alerjik şok geliştirme riski barındırıyorsa eğer alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. Adrenalin oto enjektör, anafilaksi durumunda etkili bir tedavidir. Alerji uzmanınız adrenalin oto enjektörünü kullanmanız gereken durumlar ve kullanım şekli ile alakalı size detaylı bir bilgi verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?