Avokado Alerjisi

Avokado, bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bağışıklık sisteminin avokadoda bulunan proteinleri zararlı olarak algılaması alerjik reaksiyona neden olan başlıca etkendir. Avokado alerjisi iki türlü gelişebilir. Birinci tür huş ağacı gibi ağaç polenine karşı alerji ile ilişkili ve ikinci tür lateks alerjisi ile ilişkili olarak gelişir. Huş ağacı poleni alerjisi olan kişiler, taze avokado veya avokado içeren yiyecekleri yedikten hemen veya 1 saat sonra belirtiler geliştirebilirler. Semptomlar, kaşıntı ve iltihap (oral alerji sendromu, OAS olarak adlandırılır) ile birlikte ağız ve boğazda lokal reaksiyonları içerir. Huş ağacı ile ilişkili avokado alerjisinde vücudunuz avokadodaki proteinleri huş ağacı poleniyle karıştırdığı için alerjik reaksiyon gelişir. Lateks alerjileri ile avokado alerjileri arasında da aynı nedenden dolayı bir bağlantı vardır. Vücut lateks ve avokadodaki benzerliklere tepki verebilir. Bu tür alerjiye sahip olanlar ayrıca muz, kivi, kestane ve papayalara verilen reaksiyonları da yaşayabilirler. 

Avokado Alerjisinin Belirtileri

Avokadonun çoğunlukla hafif semptomlara ve çok nadiren yaşamı tehdit eden anafilaksi semptomlarına neden olduğu bilinmektedir. Semptomlar, bir bireyin muzdarip olduğu alerji kategorisine göre farklılık gösterir; oral alerji sendromu veya lateks alerjisi. 

Oral alerji sendromunun semptomları şunları içerir:

-Ağız, boğaz ve dudaklarda karıncalanma hissi,

-Dil, ağız, dudak ve boğazda şişme,

-Ağız ve boğazda kaşıntı,

-Hapşırma,

-Sulu ve kaşıntılı gözler,

-Yutma sorunu,

-İltihap.

Oral alerji sendromu semptomları çoğunlukla hafiftir ve avokado veya avokado içeren ürünün tüketiminden hemen sonra veya birkaç saat içinde ortaya çıkar. Oral alerji sendromu olan kişilerde şiddetli anafilaksi reaksiyonu çok nadir görülür; herhangi bir şekilde ortaya çıkarsa, acil tıbbi yardım gerektirir çünkü semptomlar oldukça ölümcül ve hatta bazen yaşamı tehdit edicidir.

Lateks alerjisi ile ilişkili avokado alerjisinin belirtileri şunları içerir:

-Kaşınan cilt

-Deri döküntüleri veya kurdeşen

-Derinin yırtılması

-Hırıltılı solunum, hapşırma ve burun tıkanıklığı

-Mide bulantısı ya da kusma

-Karın krampları ve ağrı

-Baş ağrısı

-Yutma güçlüğü

-İshal

-Boğuk ses

-Nefes darlığı

Lateks alerjisine bağlı avokado alerjisi, hafiften şiddetliye kadar bir dizi semptomu tetikleyerek yaşamı tehdit eden anafilaksi reaksiyonlarına kadar yükselir.

Avokado Alerjisinin Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Avokado alerjisi iki farklı durumdan kaynaklanabilir. Bu sebeple avokado alerjisinin teşhisi zor olabilir. Alerji uzmanınız avokado alerjinizi teşhis etmek için sizden kapsamlı bir moleküler alerji testi isteyebilir. Moleküler alerji testi 300 alerjen ve bileşene bakabilen kapsamlı bir alerji testidir. Moleküler alerji testi ile avokado alerjinizin şiddeti de ölçülebilir. Avokado alerjiniz huş ağacı poleni alerjinizden kaynaklanıyorsa eğer, alerji uzmanınız alerji aşı tedavisini önerebilir. Avokado alerjiniz lateks alerjisinden kaynaklanıyorsa ve anafilaksi geliştirme eğilimi gösteriyorsa eğer alerji uzmanınız size adrenalin oto enjektörü reçete edebilir. Adrenalin oto enjektörü, alerjik şok gibi şiddetli bir reaksiyonda ilk tedavi yöntemlerinden biridir. Alerji uzmanınız bu enjektörün kullanım şekli ve kullanım zamanı ile ilgili size bilgi verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?