Hindi Eti Alerjisi

Besin alerjileri nispeten yaygındır ve çocukların % 8’ini ve yetişkinlerin % 2’sini etkiler. İnsanlar sığır eti, domuz eti, kuzu eti, av eti veya kümes hayvanlarına karşı alerjik reaksiyonlara sahip olabilirler. Hindi eti alerjisi de bu alerjilerden biridir. Bağışıklık sisteminin hindi etinde bulunan bazı proteinlere zararlıymış gibi tepki vermesi reaksiyonun ana nedenidir. Zararlı olarak gördüğü madde ile savaşmak için bağışıklık sistemi histamin gibi antikorlar üretir. Vücut hindi eti ile bir sonraki karşılaşmasında bu kimyasalları salar ve reaksiyon belirtileri ortaya çıkar. 

Hindi Etinin Özellikleri

Hindi, ilk olarak Aztekler tarafından evcilleştirildikleri eski Meksika’da ortaya çıktı. Hindi eti, tavuğa benzer şekilde bütün olarak kullanılır ve tavuk gibi göğüs, but, kanat gibi parçalara ayrılır.  Öğütülmüş hindi eti, genellikle öğütülmüş kırmızı ete göre daha düşük yağlı bir alternatif olarak birçok tarifte kullanılır. Dilimlenmiş hindi şarküterilerde yoğun olarak satılır ve popüler bir yeri vardır. Hindi etinin pişirme yöntemleri değişiklik gösterir. Hindi eti de çeşitli şekillerde işlenir. Genellikle tütsülenir ve jambon haline getirilir. Hindi, bazı ülkelerde geleneksel bir yemektir ve yoğun bir şekilde tüketilir. 

Hindi Eti Alerjisi Belirtileri

Hindi eti alerjisi, hindiyi tükettikten kısa süre sonra ortaya çıkar ve reaksiyonlar hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Hindi eti alerjisinde bir dizi dermatolojik, gastrointestinal ve solunum belirtileri ortaya çıkar. Bu belirtiler şu durumları içerir:

-Baş ağrısı,

-Döküntü,

-Kurdeşen (ürtiker),

-Genelleştirilmiş doku şişmesi (anjiyoödem),

-Hazımsızlık ve mide bulantısı,

-Karın krampları,

-İshal,

-Kusma,

-Hapşırma,

-Burun akıntısı veya tıkanması,

-Gözlerde sulanma,

-Astım krizi veya alevlenme,

-Hızlı kalp atış hızı.

Belirli et alerjenine olan duyarlılığınıza bağlı olarak semptomlar hızla veya saatler içinde gelişebilir. Hızla ortaya çıkanlar şiddetli olma eğilimindedir ve nadir durumlarda anafilaksi olarak bilinen hayatı tehdit eden, tüm vücut reaksiyonuna yol açabilir. Anafilaksi anında tedavi edilmezse bayılma, koma, şok, kalp veya solunum yetmezliği ve hatta ölüme neden olabilir.

Hindi Eti Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testi

Et alerjilerinin detaylı bir şekilde incelenip teşhis edilmesi oluşabilecek risklere karşı önlem alma açısında önemli olmaktadır. Bu sebeple alerji uzmanınız, alerjinizi detaylı bir şekilde incelemek için teşhiste moleküler alerji testini kullanabilir. Moleküler alerji testi, kan örneğinizin incelenmesine dayanan, 300 alerjen ve bileşeni inceleyen kapsamlı bir alerji testidir. Bu test, alerjinize neden olan maddeyi net bir şekilde ortaya koymanın yanı sıra olası diğer alerjiler ve çapraz reaksiyon hakkında da bilgi sağlar. Alerjinizin şiddetini ortaya koyan moleküler alerji testi, oluşabilecek ciddi reaksiyonlara karşı önlem almanız konusunda size yardımcı olur. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?