Kırmızı Biber Alerjisi

Kırmızı biber, kırmızı dolmalık biber, yeşil biber veya jalapeno biber gibi ince öğütülmüş biberden yapılan kırmızımsı, keskin bir baharattır. Bazen bu biberlerin bir karışımı, baharattan yumuşak olana kadar değişebilen kırmızı biber yapmak için kullanılır. Yoğun olarak kullanılan kırmızı biber bazı duyarlı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Kırmızı biber bir baharat olduğu için onu korumak, lezzetini veya rengini güçlendirmek için kimyasallar içerebilir. Kırmızı bibere alerjiniz varsa, ancak taze bibere alerjiniz yoksa, aslında kırmızı biberdeki katkı maddelerinden birine alerjiniz olabilir. Baharat karışımları bazen sülfit, benzoik asit veya nitrat gibi koruyucular içerir ve bu da bazı insanlarda alerjiye neden olabilir. Kırmızı biberde bulunan iki alerjen tam olarak karakterize edilmiştir; bir thaumatin benzeri protein ve bir ozmotin benzeri protein. Ek olarak alerjiye neden olabilecek profilin ve Bet v 1 homologu tespit edilmiştir. Kırmızı biber alerjisinde çapraz reaksiyon oluşabilir. Aynı protein yapısına sahip başka besinleri tükettiğinizde de bazı alerji belirtileri yaşayabilirsiniz. Bazı araştırmalar, lateks alerjisi olan hastalarda tatlı bibere karşı yüksek sıklıkta hassasiyet olduğunu göstermiştir.

Kırmızı Biber Alerjisi Belirtileri

Bir gıda alerjisinin belirtileri çok sayıda ve çeşitlidir. Belirli bir yiyeceği yedikten sonra, yediğiniz alerjen miktarına bağlı olarak sadece birkaç belirti veya tam bir saldırı yaşayabilirsiniz. Alerjik bir reaksiyon, kurdeşenlere veya kızarık deriye neden olabilir. Bazen ağız içinde karıncalanma veya kaşıntı veya yüzde, dilde veya dudaklarda şişme olabilir. Öksürük, hırıltılı solunum, mide krampları ve baş dönmesi de bir reaksiyonun yaygın belirtileridir. Kırmızı biber alerjisinde de durum besin alerjileri belirtileri ile benzerdir. Her besin alerjisinde olduğu gibi kırmızı biber alerjisinde de anafilaksi adı verilen şiddetli reaksiyon nadiren de olsa görülebilir anafilaksi, hayati risk oluşturan şiddetli bir alerjik reaksiyondur ve tıbbi müdahale edilmediği durumlarda ölüme neden olabilir. 

Kırmızı Biber Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji testi

Kırmızı biber alerjisi farklı sebeplerden kaynaklanabilir. Alerji uzmanınız kırmızı biber alerjinizin kesin teşhisi için kapsamlı bir test olan moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi alerjeni ve alerjenin bileşenini inceleyerek detaylı inceleme yapan bir alerji testidir. Alerjinin moleküler yayılımını inceleyen bu test alerjinin şiddetini de ölçerek, anafilaksi riskini ortaya koyabilir. Çapraz reaksiyon konusunda bilgi sağlayan moleküler alerji testi kaçınmanız gereken diğer besinler ve durumlar belirler. Alerjiniz anafilaksi eğilimindeyse eğer alerji uzmanınız yanınızda bulundurmanız gereken adrenalin oto enjektörü reçete edecektir. bu enjektörün kullanım şekli ve alerjinizle ilgili detaylı bilgiyi alerji uzmanınız verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?