Kimyon Alerjisi

Kimyon, dünyanın çeşitli yerlerinde yaygın olarak kullanılan Apiaceae familyasına ait bir bitkidir. Kendine özgü tadı ve sindirimi iyileştirme kabiliyeti nedeniyle kimyon, yemek çeşitlerinden geniş bir yer edinir. Çok yaygın olmasa da kimyon bazı kişilerde alerjik reaksiyona neden olabilir. Bu alerjiden sorumlu olan protein çoğu zaman Profilin adı verilen proteindir. Bu protein kimyon tohumlarında bulunan ve ters reaksiyonu tetikleyebilen bir proteindir. Bu proteine duyarlıysanız, kişniş ce dereotu gibi yiyeceklerle alerjik reaksiyon yaşayabilirsiniz. Kimyon alerjisi, kimyonu yediğinizde bağışıklık sistemi kimyonda bulunan proteinleri tehdit olarak görür ve IgE antikorlarını serbest bırakır. Kimyona ilk maruz kaldığınızda herhangi bir alerjik reaksiyon belirtisi göstermeyebilirsiniz. Kimyona bir sonraki maruz kalmanızda, kimyondaki proteinler bağışıklık sisteminin ürettiği antikorlar tarafından tespit edilir. Daha sonra bağışıklık sistemi bu proteinlerle savaşmak için histaminler üretmek için sinyal gönderir. Histamin salgılanması sonucu alerjik reaksiyon belirtileri meydana gelir. 

Kimyon Alerjisi Belirtileri

Kimyon alerjisinin belirtileri, kimyon tükettikten ya da kimyona temas ettikten sonra genellikle kısa süre içinde ortaya çıkar. Kimyon alerjisi baharat alerjilerindendir ve belirtileri baharat alerjisinin belirtileri ile benzerdir. Kimyon alerjisinin şiddeti kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde hafif belirtiler yaşanırken bazı kişilerde ise hayatı tehdit eden ciddi belirtiler yaşanabilir. Kimyon alerjisinin belirtiler ise şunlardır:

-Kurdeşen,

-Kaşıntı,

-Dudakların, yüzün ve boğazın şişmesi,

-Burun akıntısı,

-Gözlerde sulanma veya kızarma,

-Öksürük,

-Hırıltılı solunum,

-Ağızda karıncalanma hissi,

-Solunum problemleri,

-Baş ve sinüs ağrısı,

-Mide bulantısı, kusma, ishal,

-Karın ağrısı,

-Anafilaksi.

Anafilaksi çok ciddi ve şiddetli bir alerjik reaksiyondur. Kan basıncında ani düşüş, hızlı, yavaş veya düzensiz nabız, boğazın şişmesi gibi belirtiler anafilaksi belirtileri arasındadır. Anafilaksi yani alerjik şok acil tıbbi müdahale gerektirir ve tedavi edilmeyen alerjik şok, ölüme sebep olabilir. 

Kimyon Alerjisi Teşhisinde Moleküler Alerji Testinin Önemi

Baharat alerjileri, bazı kişilerde şiddetli ve ciddi bir alerjik reaksiyona neden olabilir. Ciddi etkileri olması sebebi ile baharat alerjilerinin teşhis edilmesi gerekir. Kimyon alerjisi de ciddi reaksiyonlara neden olabilecek bir alerji çeşididir. Kimyon alerjisi aynı zamanda başka baharatlarla da çapraz reaksiyona girebilir. Kimyon alerjisinin teşhisinde alerji uzmanınız alerjinizi detaylı bir şekilde inceleyebilmek için moleküler alerji testi yapabilir. Moleküler alerji testi, bileşene dayalı bir alerji testidir ve alerjik reaksiyona neden olan maddeyi tam olarak saptayabilen kapsamlı bir testtir. Moleküler alerji testi, moleküllerin yayılımı hakkında ve bunun yanı sıra çapraz reaksiyon konusunda da bilgi sağlar. Alerjinizin şiddetini ölçebilen moleküler alerji testi, alerjik şok geçirme olasılığı ile ilgili de bilgi sağlar. Alerjiniz şiddetli bir alerjiyse ve alerjik şok eğilimindeyse, alerji uzmanınız size bir adrenalin oto enjektör reçete edecektir. Adrenalin oto enjektörü alerjik anafilaksi gibi ciddi bir alerjik reaksiyon oluştuğunda kullanılabilecek ilk tedavidir. Alerji uzmanınız bu enjektörün kullanım detayları ile ilgili size bilgi verecektir. 

Leave A Reply

CAPTCHA ImageChange Image

English
1
Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Merhaba 👋 Size yardımcı olabilir miyiz?